Bischof Werner (1916-1954)

Werner Bischof uważany jest za jednego z najważniejszych fotoreporterów na świecie. Jego kariera całkowicie odbiegała od zdobytego początkowo wykształcenia. W latach 1392 - 1936 Bischow studiował w Kunstgewerbeschule w Zurychu, gdzie jego profesorem był Hans Finsler, fotograf tworzący w ramach nowej rzeczywistości.

W 1942 roku Werner Bischof pracował jako fotograf mody w redakcji szwajcarskiego magazynu "Du". w 1945 roku odbył podróż po zniszczonej Europie w celu stworzenia dokumentacji zniszczeń wojennych. Dzięki zainteresowaniu prasą międzynarodową, w 1949 roku zostaje członkiem agencji "Magnum".
 
Fotografia reportażowa zmusiła Bischofa do zmiany stylu pracy, jednak nadal dążył do technicznej perfekcji i kreatywności, jeśli chodzi o światło i formalną kompozycję zdjęć. Odszedł od pozowanej, aranżowanej fotografii studyjnej na rzecz żywych, spontanicznych obrazów. W 1951 roku został zaproszony do współpracy przez amerykańskie czasopismo "Life" do odbycia podróży po regionach objętych głodem w Biharze, w północnych i środkowych Indiach. Podczas tej podróży powstała seria fotografii Głód w Indiach, która przyniosła Wernerowi Bischofowi międzynarodowy rozgłos. Wykonane wówczas zdjęcia świadczą o tym że fotograf jest obiektywnym obserwatorem, który nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach dba o kompozycjęswoich zdjęć. Widoczne jest to jeszcze bardziej na fotografiach towaszyszących cyklowi o Indiach, na których pokazał wychudzone postacie w taki sposób, aby stworzyć mocną kompozycjęzbudowana z pionowych i poziomych linii.
 
W latach późniejszych Bischof podróżował po takich karajach jak Korea, Japonia, odwiedził Honkong, Indochiny. Fascynowały go dzieci, które pomimo biedy i wojny, były pełne radości życia. Jednym z najbardziej zanych zdjęć przedstawiających dzieci jest Chłopiec grający na flecie w okolicach Cuzco w Oeru. Werner Bischof wykonał tę fotografię w 1954 roku, na kilka dni przed nieszczęśliwym śmiertelnym wypadkiem w peruwiańskich Andach.
 
Fotografie Wernera Bischofa prezentowane były na całyne świecie, w miejscach takich jak Szwajcaria, Francja, Wiochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Finlandia, Dania, Polska, Estonia, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Macedonia, Bośnia, Stany Zjednoczone, Kuba, Meksyk, Argentyna, Wenezuela, Boliwia, Chile, Kolumbia, Peru, Kostaryka, Japonia, Hongkong, Tajlandia, Malezja, Australia, Zimbabwe, Nowa Zelandia, Namibia, Kenia oraz RPA.

Wybrane wydawnictwa: "24 Photos" z 1946 roku, "Japan" z 1954 roku, "Indiens Pas Mort" z 1956 roku, "Carnet cle Route" z 1957 roku, "Werner Bisohofi Europa 1945-1950" z 1990 roku, "After the War" z 1997 roku, "Werner Bischof" z 2001 roku oraz "Questions to My Father. Tribute to Werner Bischof z 2004 roku.

W 2016 roku Werner Bischof Estate, z okazji 100-lecia urodzin fotografa, zostały udostępnione oryginalne materiały z archiwum rodzinnego na retrospektywną wystawę Werner Bischof Point of View, która była pokazywana w Kunstfoyer der Versicherungskanimer Kulturstiftung w Monachium w 2016 roku, Musće de l'Elysće w Lozannie, w Kriens w 2016 roku oraz w Fotomuzeum den Haag w 2017 roku.


Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.