Książka fotograficzna "Życia nigdy dość" której autorem jest Arkadiusz Gola, prezentuje fotografie które powstały w latach 2011-2024 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Książka została wydana w 2024 roku, przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
Fotografie Arkadiusza Goli dopełnia tekst Zbigniewa Rokity. Książka przedstawia historie osób, które otrzymały nowe życie dzięki transplantacji. Arkadiusz Gola i Zbigniew Rokita przedstawiają człowieka w sytuacji granicznej. Gola fotografuje jego bliskich i otoczenie w sposób empatyczny, pełen zrozumienia i szacunku. Nie ma w tych obrazach żadnej sensacji. Artysta, pracując w trudnych, szpitalnych warunkach, gdzie toczy się dramat śmiertelnej choroby, akcentuje wytrwałość i ludzką godność w momencie podejmowania decyzji ostatecznych.
Wszystkie cytaty zamieszczone obok zdjęć pochodzą z forów internetowych skupiających osoby po przeszczepach oraz stron Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Fotografie zamieszczone w książce były prezentowane w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku od 25 października - 8 grudnia 2024 roku.
Życia nigdy dość
- Fotografie: Arkadiusz Gola
- Tekst: Zbigniew Rokita
- Fotoedycja: Mariusz Forecki, Arkadiusz Gola
- Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
- Korekta: Ewa Karczewska
- Wydawca: Galeria im. Sleńdzińskich
- Rok wydania: 2024
- ISBN: 978-83-64413-94-0
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 136
- Wymiary: 176x237mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Arkadiusz Gola - absolwent, aktualnie pedagog Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 28 lat w redakcji "Dziennika Zachodniego" w Katowicach. Zdobywał nagrody w najważniejszych konkursach fotografii prasowej. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików). Ambasador Fujifilm. Autor książek "Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim". 1960-1989", "Ludzie z węgla", "Nie muszę wracać…", "Stany graniczne", "Ogrodowa 1", "Nieznany dworzec", "Królestwo niebieskie", "Inny nie obcy". Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).
Książka "Życia nigdy dość" jest dostępna bezpłatnie w postaci elektronicznej (PDF) na stronie wydawcy.