Książka wydana w 2019 roku przez Muzeum Historii Katowic "Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka" z fotografiami Arkadiusza Goli i tekstami Marka Twaroga to połączenie obrazu i słowa w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną całość.
Magia i szarość katowickich placów i podwórek; ludzie, którzy oswoili przestrzeń przed swoimi domami i stworzyli tam przyjazne dla siebie miejsca. W książce są fotografie 98 podwórek. Arkadiusz Gola, wybrał je spośród 400, które fotografował przez całe lata. To przestrzenie między familokami, w zabytkowych osiedlach, wśród nowoczesnych apartamentowców. Zdjęcia powstały na przestrzeni 12 lat, najstarsze pochodzi z 2007 roku, najnowsze z 2019 roku. Jest np. podwórko przy ulicy Pawła, którego dziś nie ma, bo w tym miejscu stoi architektoniczna ikona - wydział radia i telewizji.
Żadna to śląska przypadłość ten plac oswojony. Niczego tu nie ma z zachłanności i żądzy posiadania. Kto myśli, że to sprawka dysponowania i rozporządzania, władzy właścicielskiej i dumy obszarniczej - myli się. Tu nie chodzi o zagarnięcie terytorium, zawładnięcie nim, postawienie płotów i wygnanie obcych. Tu chodzi o oswojenie obcych.
Jeżeli w grę wchodzi jakaś duma, to tylko wynikająca z faktu, że pokonuje się samotność. Że plac, podwórko, sień i schody - z natury rzeczy niczyje - stają się czyjeś. Nie jednego czy drugiego, ale wszystkich z najmniejszego świata. Że scenografia - mówmy o niej: budowlana, szorstka, surowa i pokiereszowana - zachęca do rozmów, bo czyni wszystkich równych sobie bez względu na los.
Marek Twaróg
Album towarzyszył wystawie która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w Dziale Etnologii Miasta w dzielnicy Nikiszowiec w 2019 roku.
Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka
- Zdjęcia: Arkadiusz Gola
- Tekst: Marek Twaróg
- Wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 9788364356360
- Ilość stron: 148
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Arkadiusz Gola - urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej. Związany z dziennikiem ”Polska Dziennik Zachodni” w którym pracuje od 1996 roku. W latach 1991-2001 fotoreporter „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”. Absolwent ITF Instytut Tvurci Fotografie - Opava, Republika Czeska. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek, jego praca, otoczenie. Zdobywca nagród w wielu ogólnopolskich konkursach fotografii prasowej. Wystawy w kraju i za granicą. Członek ZPAF.
Marek Twaróg - dziennikarz, reporter, potem redaktor i wydawca, od 2007 roku redaktor naczelny "Gazety Wrocławskiej". Od urodzenia mieszka w Rybniku, pasjonuje go Śląsk, ale też kwestie europejskie oraz tematyka kościelna. Ceni sobie dwukrotnie przyznane mu nagrody w konkursie Silesia Press i nominację do Europejskiego Pióra SDP, a także nagrodę specjalną grupy Polskapresse z 2009 roku. Lubi pracę ze studentami. Ojciec trójki świetnych synów.