Album "Ruda Śląska 1295-1995" który został opracowany przez Antoniego Rytkę, to fotograficzna prezentacja nie zawsze harmonijnie uporządkowanych miejsc, pomników architektury i zabytków Rudy Śląskiej w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Album został wydany w 1995 roku, z okazji 700-lecia miasta.
Zamieszczone w albumie ilustracje w większości zostały wykonane w ciągu ostatniego roku, a tylko nieliczne pochodzą z początku lat dziewięćdziesiątych. W przypadkach, gdy chodziło o ukazanie obiektów dzisiaj już nie istniejących lub takich, których nie można wyraziście i całościowo sfotografować, ponieważ są osłonięte drzewami, są to reprodukcje widokówek, nawet z pierwszej połowy bieżącego stulecia. Ilustracje z reguły są przeplatane tekstami zawierającymi krótkie charakterystyki, wzbogacające prezentowany materiał. W albumie przedstawiono głównie obiekty starej Rudy, co jest zrozumiałe ze względu na jubileuszowy charakter tej publikacji, ale zamieszczono w nim także fotografie ukazujące pozostałe dzielnice teraźniejszej aglomeracji wraz z krótkimi informacjami słownymi. Uczyniono tak ze względu na unię nazewniczą; wszak dawna Ruda użyczyła swej nazwy całemu scalonemu miastu. (...)
Zdjęcia które znalazły się w albumie pochodzą ze zbiorów Jerzego Gralińskiego, Józefa Rabija, Stanisława Zapały oraz Józefa Glucha.
Ruda Śląska 1295-1995
- Autor: Antoni Ratka
- Projekt okładki: Anna i Jan Szmaltochowie
- Redakcja: Barbara Todos-Burny
- Tłumaczenie na język angielski: Teresa Kocur-Wasio
- Tłumaczenie na język niemiecki: Danuta Niemiec
- Opracowanie graficzne mapki Rudy Śląskiej: Ireneusz Olsza
- Wydawca: Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej / Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej
- Rok wydania: 1995
- ISBN: 83-902433-1-8
- Ilość stron: 98
- Wymiary: 250x207mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski, niemiecki
- Wydanie: pierwsze