Andreas Gursky urodził się w Lipsku w 1955 roku. Z fotografią zetknął się już w dzieciństwie, ponieważ jego rodzice prowadzili zakład fotograficzny, najpierw w Essen, potem w Düsseldorfie, do którego przeprowadzili się w 1958 roku.
W wieku 23 lat studiował komunikację wizualną na uniwersytecie w Essen. W latach 80. był studentem Berndta Bechera w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, co niewątpliwie miało olbrzymi wpływ na dzisiejsze prace artysty. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Szwajcarii (Kunsthalle Zurych), Francji (Centre Georges Pompidou), Angli, Hiszpani, Włoszech, Szwecji, Niemczech czy nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej (MOMA). Jego prace wystawiane były także w Meksyku, czy podczas niemieckiego festiwalu w Indiach.
Artysta uprawia fotografię barwną i preferuje duże formaty. Typowy w jego pracach jest brak centralnego przedmiotu, wszystkie nawet najdrobniejsze szczegóły zdają się być równie ważne. Gursky sięga także do komputerowej obróbki zdjęć, za pomocą, której udaje mu się „zafałszowac” rzeczywistość. Tematem jego prac są: społeczeństwo konsumpcyjne, popkultura, przyroda, architektura. Nie przypadkowo jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1987 roku na lotnisku w Düsseldorfie. Od początku bowiem Gursky zafascynowany był wielkimi przestrzeniami, w których egzystuje człowiek. Ogromne poczekalnie, halle, korytarze, a w kilka lat później i supermarkety, sale teatralne czy wystawowe. {nomultithumb}