Zapraszamy 17 września 2022 roku, o godz. 17.00 do Galerii u Strasza w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na otwarcie wystawy fotografii "Oblicza wojny" której autorką jest Adriana Dovha. Wstęp wolny.
Pierwsze zdjęcia wojenne zostały wykonane podczas wojny krymskiej toczącej się Bałkanach i Krymie w latach 1854-1855. Ich autorem był angielski malarz, pionier fotografii Roger Fenton. Od tamtego czasu już każdej wojnie towarzyszyły obiektywy aparatów fotograficznych, a później kamer. Wojnę można różnie fotografować.
W ostatniej edycji prestiżowego konkursie Grand Press pierwsze miejsce i tytuł zdjęcie roku przyznano Wojciechowi Grzędzińskiemu. Na zdjęciu nie ma efektownych wybuchów, dynamicznych scen walki, zabitych ani krwi. Autor sfotografował pianistkę, Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero, co zbombardowanym przez Rosjan domu. To jedno zdjęcie, wyciszone, pozornie pozbawione ekspresji, a zarazem tragiczne przypomina, że wojna to nie tylko walki na froncie. Jest ono inne od tzw. mocnych zdjęć, do których zaczynamy się przyzwyczajać. Podobną optykę stosuje Adriana Dovha fotografując Lwów w czasie wojny. Miasto jakże inne niż to, jakie znamy. Pozornie zastygłe w oczekiwaniu wejdą, czy nie wejdą. Nadleci rakieta i gdzie uderzy. Miasto, które czeka w napięciu i się przygotowuje. Przed operą nie ma kramów tylko worki z piaskiem i zapory przeciwczołgowe. Sześcioletnia dziewczynka przyszła z mamą na świeże groby poległych w ostatnich trzech miesiącach i układała na każdym narcyzy. Adriana słyszała jak mała powiedziała – Mamo! Tak bardzo bym chciała ich wszystkich ożywić. Następne zdjęcia. Dziewczyna grająca na pianinie przed dworcem i stojące na krawędzi peronu kobiety z dziećmi czekające na pociąg, który zawiezie je jak najdalej od wojny. Mały chłopak celuje w obiektyw z plastikowego karabinu, a na innym żołnierze oddający salwę honorową nad grobem poległego kolegi. Życie w kontenerowym miasteczku dla uchodźców. Lwowiacy plotą siatki maskujące dla chłopaków na froncie. Wojna też tak wygląda. Adriana w mistrzowski sposób pokazało to inne, pozornie mało medialne, ale prawdziwe i równie tragiczne oblicze wojny.
Jacek Szwic
Adriana Dovha mieszka we Lwowie. Jest członkiem Narodowego Związku Fotografów Ukrainy oraz posiada tytuł Fédération Internationale de l'Art Photographique /Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej/. Brała udział w następujących wystawach krajowych i międzynarodowych: Salon Fotografii 2010-1013 Lwów, Międzynarodowy Salony Fotografii Artystycznej "Fotovernisazh na Pokrowu" 2012-2016, międzynarodowa wystawa "Potrtet" 2014 Serbia,"Digital Circuit" 2014 USA, International "Konkurs fotograficzny “ISO 2014" Belgia, międzynarodowy konkurs fotografii cyfrowej w Luksemburgu 2014, międzynarodowa objazdowa wystawa fotografii cyfrowej "ICS 2014" USA, Wystawa fotografii "Portret 2014, Serbia, Bułgaria, Międzynarodowy Salon Sztuki Fotograficznej "Karpacki Drag 2014" Ukraina; międzynarodowy konkurs fotograficzny " Lato 2014", Czarnogóra, międzynarodowa wystawa Vantaa Fotoklub 2014 Finlandia, międzynarodowa wystawa "Fotoforum 2014 Ruzomberok" Słowacja, międzynarodowy salon fotografii cyfrowej "Avon Valley" 2015 Wielka Brytania, Dwie edycje międzynarodowego salonu Fotografii Artystycznej w Kijowie 2013 i 2015, międzynarodowy salon "Tylko jedno zdjęcie" 2013-2017 Polska, międzynarodowa wystawa fotografii "Atlantic" 2016 USA. Wystawy indywidualne: "Po obu stronach lustra" 2015 Lwów, "Fragmenty życia" 2019 Przemyśl, Jarosław, "Przed koncertem" 2019 Lwów.
Adriana Dovha - Oblicza wojny
Miejsce wystawy:
Galeria u Strasza
Adres:
ks. Piotra Ściegiennego 2
:
Kielce