60 lat Krakowskiego Klubu Fotograficznego - album fotografii Nowohuckie Centrum Kultury 2015

Album "60 lat Krakowskiego Klubu Fotograficznego" wydany z okazji jubileuszu 60-lecia Krakowskiego Klubu Fotograficznego, prezentuje dorobek twórczy jednego z najstarszych działających amatorskich stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Książka została wydana w 2015 roku przez Nowohuckie Centrum Kultury.

Nowa Huta jest miastem - symbolem, w którym zogniskowały się blaski i cienie powojennej historii Polski. Jest także fenomenem na skalę europejską ze względu na czas i miejsce narodzin, dynamikę rozwoju oraz doniosłe wydarzenia, jakie odcisnęły tu ślad. Odwoływanie się do przeszłości Krakowskiego Klubu Fotograficznego sięgającej niemal początków "pierwszego socjalistycznego miasta" może budzić ambiwalentne emocje. Pamiętajmy jednak, że Nowa Huta jako miejsce gdzie zlokalizowane były kolejne siedziby tego stowarzyszenia, w świadomości społecznej odmalowuje się coraz częściej jako miejsce niebanalne. Przez dziesięciolecia skazana na stereotypowy obraz i traktowana jako wstydliwa pamiątka po czasach PRL-u, teraz "najmłodsza siostra Krakowa" staje się modna. W jej historycznych meandrach odbijają się losy powojennej Polski. Miasto to jednak nie tylko obszar w przestrzeni, ale przede wszystkim ludzie tę przestrzeń tworzący, ich życiorysy, spełnione marzenia i zawiedzione nadzieje, praca ich rąk, dorobek cywilizacyjny i duchowy. Pośród tego wszystkiego fotografie są ważnym świadectwem dziejowym, utrwalającym ludzką pamięć i świadomość własnej tożsamości, są także istotne w procesie transmisji kultury. Zdjęcia posiadają tę tajemniczą właściwość, że pobudzają do myślenia, niepokoją, poruszają wyobraźnię, sugerują interpretacje, balsamują czas, ale także mówią o przemijaniu jednostek i całych pokoleń, o tym, że nic się już więcej nie powtórzy po raz drugi... (...)

Adam Gryczyński

Krakowski Klub Fotograficzny, który pod obecną nazwą funkcjonuje od 1997 roku, jest jedną z najstarszych stowarzyszeń fotograficznych w Polsce. Jego historia rozpoczęła się w 1955 roku, wówczas dziennikarz i fotoreporter Jerzy Suberlak założył w Krakowie oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF istniał do 1961 roku). W jego miejsce powołano stowarzyszenie pod nazwą Klub Fotograficzny Domu Kultury HiL, który później przekształcono w Klub Fotografików Amatorów Zakładowego Domu Kultury HiL. Od 1983 roku, KKF ma swoją siedzibę Nowohuckim Centrum Kultury. Celem działalności klubu jest upowszechnianie fotografii oraz sztuki fotograficznej. Stowarzyszenie jest organizatorem wielu plenerów, spotkań, wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.

60 lat Krakowskiego Klubu Fotograficznego

  • Redakcja: Anna Bubula, Adam Gryczyński, Monika Stachnik-Czapla
  • Projekt: Anna Bubula, Adam Gryczyński, Piotr Sieprawski
  • Skład DTP: Piotr Sieprawski
  • Wydawca: Nowohuckie Centrum Kultury
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83-940442-4-4
  • Ilość stron: 68
  • Wymiary: 216x305mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.