Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Agnieszka RayssAgnieszka Rayss – fotograf, wolny strzelec. urodziła się w 1970 roku. Z wykształcenia jest historyczką sztuki, Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Europejskiej Akademii Fotografii. Ponadto jest absolwentką Laboratorium Reportażu przy Collegium Civitas w Warszawie.Zajmuje się fotografią dokumentalną. Współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotoreporterów Sputnik Photos.

Dwukrotna laureatka nagrody Picture of the Year (w 2011 i 2012 roku), dwukrotna finalistka konkursu Hasselblad Masters Award, laureatka konkursów fotografii prasowej, m.in Newsreportaż, BZ WBK Grand Press Photo, i stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego w 2007. Otrzymała stypendia Ministerstwa Kultury i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w 2013. Wiele wystaw grupowych i indywidualnych, m.in. na Biennale Sztuki w Pradze 2009, festiwalu Noorderlicht 2008 i 2009.

Tematy, które ją interesują, to w jaki sposób kraje postkomunistyczne dążą do zachodnich wzorców i popkulturowe przejawy transformacji. Wydała album American Dream (o triumfie popkultury w krajach Europy Środkowo-Wschodniej). Publikowała w takich pismach, jak „Polityka", „Rzeczpospolita", „Przekrój". Inne obszary jej zainteresowań to natura, pejzaż przemysłowy, ekologia. W tym obszarze mieści się cykl o obiegu wody z Wisły w Warszawie (cykl „Rzeka–Miasto–Rzeka") i o energii geotermalnej na Islandii.

Agnieszka Rayss 0

Agnieszka Rayss 1

Agnieszka Rayss 2

Agnieszka Rayss 3

W górę