Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

stasysStasys Eidrigevicius - urodził się 24 lipca 1949 roku we wsi Medyniszki na Litwie. W latach 1964 - 1968 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kownie. W 1973 roku ukończył Wileński Instytut Sztuk Pięknych. Od 1980 roku mieszka w Polsce. Malarz, grafik i rysownik, fotografik używa różnych technik: gwasz, olej (np. Skrzypkowie, 1991), pastele (np. Konstrukcja, 1996).

Rysował miedzy innymi dla "Polityki", "Literatury", "New York Timesa". Tworzy plakaty, ilustracje do książek (szczególnie bajek dziecięcych), ekslibrisy, projekty scenografii, instalacje i kompozycje przestrzenne, maski, akcje parateatralne. Dziecięce doświadczenia z litewskiej wioski przełożył na język uniwersalnych symboli i metafor, stworzył własny styl.

Twórczość Stasysa Eidrigeviciusa stanowi wyjątkową jedność, mimo używania przez artystę różnych technik przedstawiania. Przedstawia bajkowy, tajemniczy świat zaludniony ludzikami o oczach z guzików. Jego figuratywną sztukę cechuje atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski. Stworzył ok. 250 plakatów (np. Zniewolony umysł, 1990), ok. 360 grafik, zorganizował ok. 50 instalacji i performance'ów. Wykonał ilustracje do ok. 60 książek. Niesłychanie popularny, zyskał uznanie fachowców i publiczności. Swoje dzieła podpisuje: "Stasys".

Pod koniec lat 90. Stasys Eidrigevicious zainteresował się fotografią jako medium wypowiedzi twórczej. Najpierw pojawiała się ona jako jeden z elementów w kilku jego instalacjach, zaś w 2000 roku artysta wykonał autonomiczne zdjęcia-obrazy. Ustawiał do nich żywe "manekiny" wyposażone w rekwizyty z papieru, najczęściej maski, reżyserował pozy i gesty modela, komponował kolorystykę prac. Tak powstały cykle Koło okna (2001), Biały pokój (2002), Paryż-Warszawa (2003), Mosty (2005) czy Nowe maski (2007).

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

W 2010 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

W górę