forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski - oficer, podróżnik, uczony, fotograf

Miasto - foto-info.pl.

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku zaprasza 15 października 2009 roku o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy fotograficzno-dokumentalnej pt. "Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski - oficer, podróżnik, naukowiec, fotograf - XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego oraz spotkanie z autorem wystawy Igorem Strojeckim, prawnukiem Leona Barszczewskiego.

Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski – oficer, podróżnik, uczony, fotograf
 
Leon Barszczewski (1849-1910) - pułkownik wojsk rosyjskich, przyrodnik, geograf, glacjolog, jeden z najaktywniejszych podróżników polskich o bardzo szerokich zainteresowaniach naukowych. W 1866 r. ukończył gimnazjum w Kijowie i wstąpił do szkoły oficerskiej w Odessie. W latach 1876-97 pełnił służbę w oddziale topograficznym garnizonu w Samarkandzie. W tym czasie podejmował liczne wyprawy do różnych krain Turkmenistanu, docierając nawet do podnóży Pamiru. Większość podróży Leon Barszczewski odbywał samotnie lub z eskortą, czasami też przyłączał się do wypraw innych uczonych. Dzięki swojej znajomości regionu został przyjęty do Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Towarzystwa Przyrodników. W czasie swoich wypraw L. Barszczewski prowadził obserwacje geograficzne oraz badania botaniczne, antropologiczne, etnograficzne, archeologiczne i geologiczne, a przede wszystkim sporządzał bogatą dokumentację fotograficzną. W 1885 r. za swoje fotografie otrzymał złoty medal na wystawie w Paryżu. Ze swoich zbiorów archeologiczno-etnograficznych utworzył Muzeum w Samarkandzie, a kolekcja botaniczno- zoologiczna wzbogaciła muzea Akademii Nauk w Petersburgu. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej 1904-05 przebywał na Dalekim Wschodzie. W 1906 zakończył służbę wojskową. L. Barszczewski niewiele publikował. Prawdziwym świadectwem jego pracy naukowej jest bardzo bogaty zbiór klisz fotograficznych, należących do rodziny podróżnika.


Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku
Adres: ul. Długa 35, Gdańsk
Losy Polaków w Rosji: Leon Barszczewski - oficer, podróżnik, uczony, fotograf
Wernisaż wystawy: 15 października 2009 r, godz. 18.00
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» XI Śląski Maraton Fotograficzny

Katowicka Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” zaprasza w niedzielę 6 marca 2016 roku od godz. 10.00 do Parku Tradycji w Siemianowicach Sląskich na jedenastą edycję Śląskiego Maratonu...

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież