forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Indie, Nepal - pomiędzy kiczem a sztuką

Miasto - foto-info.pl.

Częstochowska Galeria Art Foto zaprasza 16 października 2009 r. o godz. 18.00 na otwarcie zbiorowej wystawy fotografii podróżniczej z Indii i Nepalu.

Indie, Nepal - pomiędzy kiczem a sztuką
fot. Ewa  Gnus
Od początku wystawa wzbudzała kontrowersje czy jest miejsce w Galeriach fotografii artystycznej na tego rodzaju fotografie, gdzie bardzo często to czas i miejsce decyduje o tym, co pokazujemy.  Zdjęcia nie są obrabiane, w tak popularnych wśród zawodowych fotografików photoshopie, one jeszcze pachną przyprawami z Indii. To relacje reporterskie, przemawiające do osób, które interesują się innymi kulturami. Stara kobieta stojąca w rzece Ganges i ze skupieniem przyglądająca się jak w lustrze wody jak  swojemu życiu, zastanawiając się nad reinkarnacją mówi więcej niż tomy przewodników napisane o Indiach.

Indie to doświadczenie inne niż wszystkie, to magiczna podróż w głąb siebie. Tu każdy dźwięk, każdy zapach, każde doświadczenie  krzyczy, że przyjechałeś w wyjątkowe miejsce. Radżasthan – olśni nas pałacami Maharadżów i najbardziej jaskrawym zestawieniem kolorów: lazuru, pomarańczy i czerwieni. Agra – miejsce, gdzie głęboka miłość jednego mężczyzny do jednej kobiety stworzyła Taj Mahal. Każdego dnia tysiące turystów fotografuje to miejsce, ale każde z naszych zdjęć jest inne, bo każdy z nas czuje inaczej. Odwiedzimy święte miasta, przez które płynie najświętsza rzeka świata – Ganges, miejsca, gdzie stoją seksowne świątynie Khajuraho ekscytujące jak stronice Kamasutry, gdzie czeka 5000 lat kultury.  Tu, jak nigdzie indziej poczujemy jak koło narodzin, życia i śmierci obraca się.

Himalaje – siedziba Bogów panteonu hinduistycznej religii, a dla nas ludzi z zachodu to coś do zdobycia i piękno. Tylko ten zrozumie urok Himalajów, kto wstawał w nocy i czekał na świt, żeby zobaczyć jak wschodzące słońce oświetla ich szczyty. Bollywoodzkie bilbordy, nowoczesne metro, pałace, slumsy, święte krowy… kolorowe sari kobiet, szary kolor oczu żebraków i smutek i radość to właśnie Indie.

Autorzy wystawy - Alicja Kokot, Jacek Oświęcimski, Michał Stefaniak, dr Łukasz Wall, Ewa  Gnus, Radosław Tafliński.


Regionalny Ośrodek Kultury, Galeria Art Foto
ul. Ogińskiego 13a, Częstochowa
Indie, Nepal - pomiędzy kiczem a sztuką - wystawa zbiorowa
Wernisaż wystawy: 16 październik 2009 r. godz. 18.00
Termin wystawy: 16 październik - 4 listopad 2009 r
Strona domowa: Galeria ART FOTO
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież