Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu, zaprasza 22 października 2009 roku o godz. 18.00 na kolejną wystawę fotografii, autorstwa Mateusza Palki pt. "Camera Obscura".

Mateusz Palka - Camera Obscura
Prezentowane w Firleju czarno-białe fotografie zrobione zostały za pomocą aparatu otworkowego, wykonanego przez Mateusza Palkę własnoręcznie. Jego konstrukcja została maksymalnie uproszczona, a jedyne dwa materiały użyte do jego produkcji to czarna tektura oraz taśma. Forma aparatu wymuszała stosowanie długich czasów naświetlania, dochodzących zazwyczaj do ok. 30 minut. W efekcie akt fotografowania bliższy był bardziej procesowi jakim jest widzenie niż wyrywkowemu momentowi „zdejmowania” obserwowanej rzeczywistości w ułamku sekundy. To, co w przeciągu tych długich minut nie trwało w jednym miejscu, zostało w procesie naświetlania pominięte, pozostawiając po sobie niekiedy tylko ślady światła.
 
Mateusz Palka - Camera Obscura
 
Fotografie eksponowane na wystawie stanowią zapis dwuletnich podróży autora. Pojawiają się na nich miasta, takie jak Wrocław, Kraków, Lubawka, Milicz, czy wsie – Chełmsko, Trzcińsko. Dopełnienie tych zdjęć stanowią zapisy powstałe w nie do końca identyfikowalnej przestrzeni pozamiejskiej – jak lasy, góry czy jeziora. Wzajemne relacje, jakie nieustannie powstają między fotografiami z tego cyklu, stanowią o ich osobistym i introspektywnym charakterze, wyrażając istotę „ widzenia” jako stale konstytuujący się proces.

Oryginalne odbitki to styki 9x12 cm odbite na papierze barytowym.

Mateusz Palka - Camera Obscura

Mateusz Palka - (ur. 1985) absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze prace wykonał w 2000 roku w nurcie fotografii inscenizowanej, następnie szczególną rolę w jego poszukiwaniach zaczęła odgrywać camera obscura. Od 2 lat zajmuje się fotografowaniem na średnioformatowych materiałach. W czerwcu 2009 roku wystawiał swoje prace w ramach drugiej edycji festiwalu „Podwodny Wrocław”. Zajmuje się współczesną problematyką estetyki obrazu fotograficznego.


Ośrodek Działań Artystycznych Firlej
Adres: Grabiszyńska 56, Wrocław,
Mateusz Palka - Camera Obscura
Wernisaż wystawy: 22 październik, godz.18.00
Termin wystawy: 22 październik - 22 listopad 2009r, Wstęp wolny
Strona domowa: Ośrodek Działań Artystycznych Firlej
Strona domowa: Mateusz Palka
W górę