forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja

Miasto - foto-info.pl.

Warszawska galeria fotografii historycznej Asymetria, zaprasza 15 września 2009 roku, o godz. 19.00 na wernisaż wystawy pt. "Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja".

Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja
 
Anatol Węcławski obok własnej twórczości fotograficznej prowadził także działalność kolekcjonerską, gromadząc prace  artystów z kręgu polskiego piktorializmu: Jana Bułhaka, Witolda i Mariana Dederków, Wiesława Zielińskiego, Władysława Kozłowskiego, Władysława Bogackiego, Bolesława Gardulskiego czy Klemensa Składanka.

Prace prezentowane na wystawie dadzą wyobrażenie zarówno o technikach szlachetnych wykorzystywanych przez piktorialistów, takich jak fotonit - techniki opracowanej przez Witolda i Mariana Dederków czy przetłok - techniki polegającej na wykonywaniu obrazów poprzez stykowe odbijanie ich z negatywów pokrytych barwnikami. Eksponowane fotografie przybliżą także typowe dla piktorializmu tematy: eksponowane będą klasyczne już widoki wileńskie Bułhaka, malownicze krajobrazy Kozłowskiego i Wojciechowskiego a także quasi-malarskie portrety, takie jak praca Ślepiec Władysława Kozłowskiego.

Rzadkością będzie ekspozycja jednego z nokturnów Jana Bułhaka oraz pracy Kamienne Schodki Anatola Węcławskiego, bardzo docenianej przez odbiorców z tamtej epoki i nagrodzonej na II Międzynarodowym Salonie Fotograficznym w Japonii (Tokio, Osaka, 1928) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej na Wołyniu (Krzemieniec, Równe, Łucko, 1929).

Wystawa przeniesie więc widza w  plastyczny świat piktorialistów, fotografów, którzy starali się przerzucić pomost między techniką fotograficzną a sztukami pięknymi.

Galeria Asymetria
Adres: Ul. Nowogrodzka 18a/8, Warszawa
Piktorialiści: Anatol Węcławski i jego kolekcja
wernisaż wystawy: 15 września 2009 r, godz. 19.00
Termin wystawy: 15 września - 9 października 2009 r.
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież