Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Galeria Fotografii "Czas Podróży" w Częstochowie zaprasza na wystawę Krzysztofa Muskalskiego pt. "Vanuatu raj nietknięty".

Krzysztof Muskalski - Vanuatu raj nietknięty

Vanuatu odkryte zostało dla reszty świata przez kapitana Jamesa Cooka w roku 1774. Zwabił go tu rozświetlający niebo południowego Pacyfiku żar buchający z gardzieli wulkanu Yasur na wyspie Tanna. Od tej chwili dla świata zewnętrznego otwierał stopniowo swoje podwoje świat tajemnych obrzędów, ceremonii i zwyczajów, świat nieujarzmionej natury, świat zamknięty na 83 wyspach. Vanuatu jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie. Posiadając niespełna 190 tysięcy mieszkańców szczyci się 113 językami i niezliczonymi dialektami. Ta zadziwiająca różnorodność jest rezultatem 3000 lat migracji ludności z wielu wysp Pacyfiku, która złożyła się na niezwykła, mozaikę kulturową archipelagu. Przywiązanie ni-Vanuatu, jak nazywają siebie mieszkańcy archipelagu, do tradycji było na tyle silne, że oparto się burzliwym czasom kolonialnym i  przetrwało po dziś

dzień. Na większych wyspach możemy wciąż podziwiać wiele tradycyjnych ceremonii i obrzędów. Sztuka, w jej wielu formach, od dekorowania ciała i tatuaży do dopracowanych masek, nakryć głowy i rzeźb, stanowi żywotną część uroczystości rytualnych i życia społeczności w wioskach. Atmosfera ta ma również wpływ na sztukę współczesną to tutaj tworzą od kilkudziesięciu lat światowej sławy artyści Nicolai Michoutouchkine i Aloi Pilioko (n.b. moi przyjaciele od zawsze). Autora wystawy, Krzysia Muskalskiego, znam od blisko ćwierć wieku. Służyłem mu konsultacjami i pomocą, gdy z plecakiem penetrował moje
azjatyckie parafie. Dziś ten doktor nauk medycznych, wciąż młodzieńczy i pełen pasji, nadal przemierza odległe szlaki, by raz jeszcze przybliżyć rodakom mało znany świat. Wystawa poświęcona Vanuatu jest tego najlepszym przykładem. Vanuatu - Raj nietknięty - wciąż urzeka swoją urodą, magią, mozaiką etnograficzną - ciągle nieskażone masową turystyką. Oby jak najdłużej trwał i nie podzielił losu Raju utraconego.
Andrzej Wawrzyniak
Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie


Krzysztof Muskalski z zawodu lekarz okulista - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii pt. Czas Podróży.


Autorska Galeria Fotografii Czas Podróży
Krzysztof Muskalski - Vanuatu raj nietknięty
Adres: Częstochowa, ul. Piłsudskiego 19
Termin wystawy: Sierpień - Listopad 2009
W górę