forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Krzysztof Muskalski - Vanuatu raj nietknięty

Miasto - foto-info.pl.

Galeria Fotografii "Czas Podróży" w Częstochowie zaprasza na wystawę Krzysztofa Muskalskiego pt. "Vanuatu raj nietknięty".

Krzysztof Muskalski - Vanuatu raj nietknięty

Vanuatu odkryte zostało dla reszty świata przez kapitana Jamesa Cooka w roku 1774. Zwabił go tu rozświetlający niebo południowego Pacyfiku żar buchający z gardzieli wulkanu Yasur na wyspie Tanna. Od tej chwili dla świata zewnętrznego otwierał stopniowo swoje podwoje świat tajemnych obrzędów, ceremonii i zwyczajów, świat nieujarzmionej natury, świat zamknięty na 83 wyspach. Vanuatu jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie. Posiadając niespełna 190 tysięcy mieszkańców szczyci się 113 językami i niezliczonymi dialektami. Ta zadziwiająca różnorodność jest rezultatem 3000 lat migracji ludności z wielu wysp Pacyfiku, która złożyła się na niezwykła, mozaikę kulturową archipelagu. Przywiązanie ni-Vanuatu, jak nazywają siebie mieszkańcy archipelagu, do tradycji było na tyle silne, że oparto się burzliwym czasom kolonialnym i  przetrwało po dziś

dzień. Na większych wyspach możemy wciąż podziwiać wiele tradycyjnych ceremonii i obrzędów. Sztuka, w jej wielu formach, od dekorowania ciała i tatuaży do dopracowanych masek, nakryć głowy i rzeźb, stanowi żywotną część uroczystości rytualnych i życia społeczności w wioskach. Atmosfera ta ma również wpływ na sztukę współczesną to tutaj tworzą od kilkudziesięciu lat światowej sławy artyści Nicolai Michoutouchkine i Aloi Pilioko (n.b. moi przyjaciele od zawsze). Autora wystawy, Krzysia Muskalskiego, znam od blisko ćwierć wieku. Służyłem mu konsultacjami i pomocą, gdy z plecakiem penetrował moje
azjatyckie parafie. Dziś ten doktor nauk medycznych, wciąż młodzieńczy i pełen pasji, nadal przemierza odległe szlaki, by raz jeszcze przybliżyć rodakom mało znany świat. Wystawa poświęcona Vanuatu jest tego najlepszym przykładem. Vanuatu - Raj nietknięty - wciąż urzeka swoją urodą, magią, mozaiką etnograficzną - ciągle nieskażone masową turystyką. Oby jak najdłużej trwał i nie podzielił losu Raju utraconego.
Andrzej Wawrzyniak
Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie


Krzysztof Muskalski z zawodu lekarz okulista - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii pt. Czas Podróży.


Autorska Galeria Fotografii Czas Podróży
Krzysztof Muskalski - Vanuatu raj nietknięty
Adres: Częstochowa, ul. Piłsudskiego 19
Termin wystawy: Sierpień - Listopad 2009
Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież