Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Od 30 sierpnia 2009 roku w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach będzie można oglądać wystawę Piotra Janika zatytułowaną NIE!. Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w 1965 roku w Gliwicach, w której w sposób odkrywczy artysta ukazał problem obozów koncentracyjnych.

 
Celem wystawy było przypomnienie społeczeństwu - w dwudziestą rocznicę zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem - tragedii, jaką był Holocaust, wyrażenie sprzeciwu przeciwko przedawnieniu hitlerowskich zbrodni i bezkarności zbrodniarzy odpowiedzialnych za śmierć ponad miliona ludzi.

Piotr Janik pokazał serię własnych fotografii wykonanych podczas i po wojnie, zdjęć dokumentalnych wypożyczonych z Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz ze zbiorów Śląskiego Instytutu Naukowego. Refleksja na temat przeżyć wojennych i sytuacji po wojnie, zainspirowała Janika do zorganizowania wystawy, na której pokazał opustoszałe miejsca obozu Auschwitz - korytarze więzienne, prycze, ruiny, kwatery dowódców. Miejsca, które przez pięć lat istnienia były świadkiem z jednej strony - tragedii, cierpienia i śmierci ludzi więzionych a z drugiej - bestialstwa i okrucieństwa oprawców.


Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach
Adres: Aleja Przyjaźni 18, Gliwice
Piotr Janik - NIe!
Termin wystawy: 30 sierpnia - 30 września 2009 r.
W górę