forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Amerykańscy Ambasadorowie Jazzu

Miasto - foto-info.pl.

Zapraszamy 4 sierpnia 2009 roku o godzinie 12.00 do Pawilonu Wyspiańskiego w Krakowie gdzie nastąpi otwarcie wystawy Jam Session. Amerykańscy ambasadorowie jazzu ruszają w świat.

Dizzy Gillespie na motocyklu otoczony przez muzyków jugosłowiańskich. Zagrzeb 1956

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Muzeum Narodowego w w Krakowie Ameryka, Ameryka, którego wydarzeniem głównym jest pierwszy w Polsce pokaz fotorealizmu amerykańskiego w ramach wystawy Amerykański sen (lipiec - październik).

Benny Goodman z birmańskim muzykiem, Rangoon, Birma 1957
Benny Goodman z birmańskim muzykiem, Rangoon, Birma 1957

Na wystawę złożyły się fotografie i dokumenty - wybrane z wielu amerykańskich archiwów i prywatnych kolekcj i- które stanowią kronikę owych podróży do ponad 30 krajów i świadectwo sukcesu „dyplomacji jazzowej”. Dla milionów widzów  było to pierwsze lub jedyne zetknięcie z żywą kulturą amerykańską. Dla podkreślenia szczególnej roli jazzu w historii muzyki i przemian społecznych w Polsce wystawę wzbogacają fotogramy Marka Karewicza pochodzące z jego dokumentacji koncertów jazzowych w Polsce.

Randy Weston podpisuje okładki płyt dla uczniów szkoły Leon Mba, Liberville, Gabon 1967
Randy Weston podpisuje okładki płyt dla uczniów szkoły Leon Mba, Liberville, Gabon 1967

Od połowy lat 50. przez ponad dwie dekady Departament Stanu USA wysłał setki muzyków jazzowych na gościnne występy do Afryki, Azji, na Bliski Wschód, do Związku Radzieckiego, Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej. Było to inne oblicze zimnej wojny - ZSRR i Stany Zjednoczone zabiegały o poparcie społeczeństw wielu krajów, wysyłając swych najbardziej twórczych przedstawicieli. Amerykanie obawiali się, że nie wygrają konkurencji z rosyjskim baletem czy orkiestrami symfonicznymi. Szybko zrozumieli, że Rosjanie nie mają do zaoferowania nic, co dorównywałoby jazzowi - niepowtarzalnej muzyce, która narodziła się w Stanach jako synteza muzyki afrykańskiej i europejskiej.
Louis Armstrong zabawia dzieci w centrum medycznym Tahhseen Al-Sahha, Kair, Egipt, 1961
Louis Armstrong zabawia dzieci w centrum medycznym Tahhseen Al-Sahha, Kair, Egipt, 1961

Również 4 sierpnia 2009 o godz. 20.00 na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się koncert w wykonaniu Jazz Band Ball Orchestra, połączony ze zwiedzaniem wystawy Amerykański sen.

Wcześniej do 26 lipca 2009 wystawa prezentowana była filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny SKWER w Warszawie.

Muzeum Narodowe w Krakowie. Pawilon Wyspiańskiego,
Adres: plac Wszystkich Świętych 2, Kraków
Jam Session. Amerykańscy ambasadorowie jazzu ruszają w świat
Wernisaż wystawy: 4 sierpnia 2009 r, godz. 12.00
Termin wystawy: 4 sierpnia - 6 września 2009 r.

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież