Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

FOTOFESTIWAL 2016Tegoroczna 15 jubileuszowa edycja Fotofestiwalu w Łodzi odbędzie się w dniach 9 - 19 czerwca 2016 roku. Temat główny który zagości  przez 10 dni trwania festiwalu to "HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze" przybliży nie tylko urok szablonowej fotografii pocztówkowej, ale również formy, które ją przekraczają - fotografię konceptualną, dziennikarską i dokumentalną.

Główna wystawa „Hit the road: Fotografowie w drodze”, której kuratorem jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna Fotofestiwalu, wieloletnia kuratorka George Eastman House w Rochester w Nowym Jorku. Ponad trzydzieści wystaw odbędzie się w sekcji wystaw i wydarzeń specjalnych oraz towarzyszących nazwanej „Off Road”, w której będzie można obejrzeć m.in. fotografie Zdzisława Beksińskiego, doroczny przegląd portfolio, wystawę Grand Prix. Odbędą się też warsztaty fotograficzne i fotospacery oraz duża sekcja poświęcona książkom fotograficznym (Fotograficzna Publikacja Roku czy prezentacja książek biorących udział w konkursie Aperture Foundation Photobook Awards).

Joseph Tamargo

Wystawy prezentowane na tegorocznym Fotofestiwalu w Łodzi podejmują temat podróży, jednak zajmują się one nie tyle lukrowanymi wyobrażeniami z kultury popularnej, ile doświadczeniem nowych miejsc przez fotografa, reakcją widza i złożoną komunikacją pomiędzy nimi. Co dzieje się, kiedy fotografowie opuszczają znajome terytorium, by dotrzeć do nowych kultur, miejsc i ludzi? Jak mogą zrozumieć to, co obce i jak wykorzystują fotografię, aby przekazać to zrozumienie ludziom, którzy znają dane miejsce jedynie z jego obrazów? Najszersze możliwe ujęcie „fotografii podróżnej” wykracza poza piękne banały i stereotypy z pocztówek poszerzając ten gatunek o sztukę konceptualną, fotografię reportażową i dokumentalną.

FOTOFESTIWAL 2016 4

Fotofestiwal prezentuje wystawy monograficzne i wystawy grupowe związane z tematem wydarzenia. Artyści reprezentują jedenaście krajów z trzech kontynentów i fotografowali miejsca na całym świecie.

W podświetlanych pojemnikach zaprezentowaną zostaną prace międzynarodowego projektu „Flaneur”, w ramach którego zimą na artystyczny pobyt w Łodzi zaproszono trójkę fotografików. Byli to: Cristina de Middel z Alicante w Hiszpanii, urodzony w Tallinie w Estonii, ale mieszkający na Litwie Alexander Gronski i Dima Gavrysh z Ukrainy. Jubileusz festiwalu zaznaczy się m.in. dzięki Otwartym Urodzinom, które odbędą się w Muzeum Książki Artystycznej na Księżym Młynie, prowadzone przez fundację Jadwigi i Janusza Tryznów. Zaplanowano koncerty i wystawy.

Główny przegląd współczesnych ujęć tematu to wystawa „Road Trips”, prezentacje dziewięciu projektów, rozpatrujące podróże w kontekście historycznym, łączące rozmaite techniki i technologie, aby wyrazić doświadczenie związane z oglądaniem nowego miejsca po raz pierwszy. „Flâneur: nowe miejskie narracje” prezentuje wyniki pracy trojga fotografów spoza Polski, którym zlecono eksplorację Łodzi i zaprezentowanie swoich wniosków w innowacyjnej ekspozycji plenerowej. Najnowsze wydarzenia uświadamiają, że nie wszystkie podróże są przyjemne, bezpieczne i dobrowolne. Wystawa „Displaced” prezentuje prace pięciu artystów oraz organizacji społecznej reagujące na globalny kryzys spowodowany napływem uchodźców za pomocą bogatego słownika fotograficznego, znacząco wykraczającego poza obrazy pokazywane w codziennych wiadomościach.

fot. Michelle Frankfurter Destino / wystawa Displaced

Hit the Road obejmuje również dwa przeglądy historyczne: „CHIM: David Seymour Obywatel Świata” prezentuje prace fotoreportera polskiego pochodzenia i założyciela Magnum Photos, zaś „Podróże Roberta Rauschenberga” koncentrują się na Rauschenberg Overseas Cultural Interchange, znanym jako ROCI, ambitnym międzynarodowym programie tego wielkiego amerykańskiego artysty, obejmującym wystawy, twórczość i zawiązywanie przyjaźni, z podkreśleniem jego działalności w Związku Radzieckim w 1989 roku, wspierającej dążenie do pokoju na świecie.

fot. CHIM / David Seymour Obywatel Świata

W duchu Roberta Rauschenberga, festiwal eksploruje koncepcje fotografii i podróży, w przekonaniu, że porozumienie pomiędzy narodami i kulturami jest zarówno możliwe, jak i konieczne, oraz że bezpośredni i encyklopedyczny charakter fotografii może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu. Doroczne międzynarodowe spotkanie w Łodzi stanowi okazję do nauki, zawierania znajomości i nawiązywania dialogu.

fot. Michelle Frankfurter Destino / wystawa Displaced


Fotofestiwal 2016 / Łódź Art Center
Adres: UL. Tymienieckiego 3, Łódź
Termin: od 9 - 19 czerwiec 2016 r.
Strona www: Fotofestiwal 2016

 

W górę