obsesjeGaleria Sztuki Socato we Wrocławiu zaprasza na wystawę zdjęć graficzki Teatru Polskiego we Wrocławiu Natalii Kabanow pt."Obsesje". Wystawa potrwa do 11 maja 2016 roku.

Obsesje to drugie spotkanie z fotografią teatralną Natalii Kabanow we wrocławskiej Galerii Sztuki Socato. Ostatnie dwa lata, niecałe dwa i pół sezonu pracy Teatru Polskiego we Wrocławiu, podczas których artystka fotografowała powstające spektakle i towarzyszące im zdarzenia. Wycinka Holzfällen, Dziady, Burza, Śmierć i dziewczyna, Media Medea czy Grimm: czarny śnieg stały się wyzwaniem i okazją, by wejść w świat tworzących je artystów, oswoić go, popatrzeć na niego na swój sposób, uchwycić to, co w nim najważniejsze.

Spektakle teatralne są żywe, niepowtarzalne, zmienne, mają energię osobistego, intensywnego spotkania. Fotograf wchodzi w wykreowany, sztuczny świat, by uchwycić w nim prawdę. To trudne, choć akurat Natalii Kabanow udaje się często – dzięki niezwykłemu talentowi, wrażliwości i umiejętnościom, a pewnie też dlatego, że jest częścią teatralnego zespołu Teatru Polskiego i towarzyszy spektaklom od początku procesu ich tworzenia.

Natalia Kabanow jest też autorką plakatów teatralnych i – co się z tym wiąże – sesji fotograficznych potrzebnych do ich przygotowania. Stała się w związku z tym bohaterką osobliwego skandalu, jaki wywołał przygotowany przez nią plakat do Śmierci i dziewczyny w reżyserii Eweliny Marciniak. Okazało się, że niewinna, jak się zdawało, fotografia, na której widać brzuch i biodra młodej kobiety i jej dłoń włożoną w bieliznę, była dla niektórych niedopuszczalnym przekroczeniem. A może była to tylko afera nadmuchana przez media i podgrzana naszym politycznym tu i teraz? W każdym razie teatr stał się areną bitwy ideologicznej i wojownikiem o wolność słowa i obrazu.

Katarzyna Majewska, kuratorka wystawy

Natalia Kabanow – jest malarką, graficzką, absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, W latach 1996–2001 była studentką i asystentką w pracowni grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ficnera. Prezentowała swoje prace między innymi na Biennale Grafiki Studenckiej, w Club der polnischen Versager w Berlinie i w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Od kilku lat jest graficzką Teatru Polskiego we Wrocławiu i „Notatnika Teatralnego”, odpowiedzialną za wizerunek teatru i pisma. Stworzyła scenografię do filmu Made in Poland Przemysława Wojcieszka.


Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu
Adres: Pl. Solny 11, Wrocław
Natalia Kabanow - Obsesje
Termin wystawy: 15 kwiecień - 11 maj 2016 r.