Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

obsesjeGaleria Sztuki Socato we Wrocławiu zaprasza na wystawę zdjęć graficzki Teatru Polskiego we Wrocławiu Natalii Kabanow pt."Obsesje". Wystawa potrwa do 11 maja 2016 roku.

Obsesje to drugie spotkanie z fotografią teatralną Natalii Kabanow we wrocławskiej Galerii Sztuki Socato. Ostatnie dwa lata, niecałe dwa i pół sezonu pracy Teatru Polskiego we Wrocławiu, podczas których artystka fotografowała powstające spektakle i towarzyszące im zdarzenia. Wycinka Holzfällen, Dziady, Burza, Śmierć i dziewczyna, Media Medea czy Grimm: czarny śnieg stały się wyzwaniem i okazją, by wejść w świat tworzących je artystów, oswoić go, popatrzeć na niego na swój sposób, uchwycić to, co w nim najważniejsze.

Spektakle teatralne są żywe, niepowtarzalne, zmienne, mają energię osobistego, intensywnego spotkania. Fotograf wchodzi w wykreowany, sztuczny świat, by uchwycić w nim prawdę. To trudne, choć akurat Natalii Kabanow udaje się często – dzięki niezwykłemu talentowi, wrażliwości i umiejętnościom, a pewnie też dlatego, że jest częścią teatralnego zespołu Teatru Polskiego i towarzyszy spektaklom od początku procesu ich tworzenia.

Natalia Kabanow jest też autorką plakatów teatralnych i – co się z tym wiąże – sesji fotograficznych potrzebnych do ich przygotowania. Stała się w związku z tym bohaterką osobliwego skandalu, jaki wywołał przygotowany przez nią plakat do Śmierci i dziewczyny w reżyserii Eweliny Marciniak. Okazało się, że niewinna, jak się zdawało, fotografia, na której widać brzuch i biodra młodej kobiety i jej dłoń włożoną w bieliznę, była dla niektórych niedopuszczalnym przekroczeniem. A może była to tylko afera nadmuchana przez media i podgrzana naszym politycznym tu i teraz? W każdym razie teatr stał się areną bitwy ideologicznej i wojownikiem o wolność słowa i obrazu.

Katarzyna Majewska, kuratorka wystawy

Natalia Kabanow – jest malarką, graficzką, absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, W latach 1996–2001 była studentką i asystentką w pracowni grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ficnera. Prezentowała swoje prace między innymi na Biennale Grafiki Studenckiej, w Club der polnischen Versager w Berlinie i w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Od kilku lat jest graficzką Teatru Polskiego we Wrocławiu i „Notatnika Teatralnego”, odpowiedzialną za wizerunek teatru i pisma. Stworzyła scenografię do filmu Made in Poland Przemysława Wojcieszka.


Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu
Adres: Pl. Solny 11, Wrocław
Natalia Kabanow - Obsesje
Termin wystawy: 15 kwiecień - 11 maj 2016 r.

 

W górę