Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

marynowskiGaleria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza w środę 20 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Janusza Marynowskiego pt. „Maestri”.

Na nadchodzącej wystawie w Galerii Obok ZPAF będzie można obejrzeć portrety najsłynniejszych dyrygentów i kompozytorów, którzy współpracowali przez lata z warszawską orkiestrą - Sinfonią Varsovia. Autorem zdjęć jest Janusz Marynowski - na co dzień pełniący funkcję dyrektora orkiestry w tej instytucji.

Autor przedstawia poszczególne sylwetki swoich bohaterów w różnych momentach - są więc sytuacje bardziej prywatne jak na fotografiach przedstawiających Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich, bardzo ciepłe i stonowane w wyrazie, portrety Yehudi Menuhina, czy Danuty i Witolda Lutosławskich.

Również temperatura emocji i ekspresji uchwycona za pomocą aparatu przez autora jest skrajnie różna - od maksymalnego wyciszenia i skupienia, które możemy zaobserwować na zdjęciu prezentującym Jana Krenza, po ekspresję w mimice i gestach Jerzego Maksymiuka, czy Andreasa Mustonena.

Autor pokazuje nam świat muzyczny, który dla przeciętnego widza, a raczej słuchacza jest niedostępny. Przedstawia go na wskroś subiektywnie, ciepło, jednocześnie korzystając z całego swojego doświadczenia i wiedzy o fotografowanym temacie.

Wystawa ta stanowi siłą rzeczy fragment bardzo bogatej kolekcji zdjęć autorstwa Janusza Marynowskiego. W trakcie pracy nad wystawą materiał został ograniczony tylko do portretów części kompozytorów i dyrygentów, którzy w ostatnich latach współpracowali z Sinfonią Varsovia.

Bohaterami zdjęć są m. in: Krzysztof i Elżbieta Penderecka, Franciszek Wybrańczyk, Witold i Danuta Lutosławscy, Charles Dutoit, Yehudi Menuhin, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Lorin Maazel, Andreas Mustonen, John Axelrod, Peter Schreier.


Galeria Obok ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Janusz Marynowski - Maestri
Wernisaż wystawy: 20 kwiecień 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 20 kwiecień - 5 czerwiec 2016 r.

 

W górę