Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

dead-sea19 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na wernisaż wystawy fotografii Waldemara Zdrojewskiego pt. „Dead Sea”.

Morze Martwe, Morze Soli, Morze Śmierci – różne nazwy tego samego morza kojarzonego z najniżej ulokowanym punktem na ziemi i stężeniem soli uniemożliwiającym jakiekolwiek życie w jego okolicy.

Co może zrobić fotograf w obliczu obszaru, którego jednoznacznie zdefiniować nie można? Wobec miejsca, którego śmiercionośność jest pozorna, które wabi i tętni swoją ukrytą żywotnością podlegając jednocześnie procesom zagrażającym jego istnieniu.

Waldemar Zdrojewski, fotograf tworzący w nurcie dokumentalno-reportażowym, proponuje przyjrzeć się temu miejscu wprost; wykonuje fotografie czarno-białe i kolorowe „analogowo”, w formatach 6x7 i panorama 6x17. Stara się zamknąć liczne paradoksy w kadrach, zadając wciąż pytania o śmiercionośny charakter Morza Martwego. Pozwala widzowi zatrzymać się nad jego ciszą wplatając w przestrzeń wystawy wątki zaburzające „ustalony porządek rzeczy”. Na przykład erozję wybrzeża, której skala zaskakuje.

Nie szuka znaczeń przenośnych – dosłowne, pozornie spokojne kadry wydobywają zeń uniwersalną opowieść o nieustającej walce życia i śmierci.

Stąd tytuł wystawy: Dead Sea. Opowieść o pozorności śmierci. Z jednej strony, widzimy zdjęcia oddające hołd spowitej ciszą naturze, z drugiej - pełne dramatyzmu, surowe kadry sygnalizujące obecność człowieka bezlitośnie eksploatującego jej unikalne zasoby. Dead Sea. Opowieść o pozorności śmierci to dialektyka między brakiem życia a troską o nie, naturalnością miejsca a jego wielowiekowymi kulturowymi pokładami. Spór między spękaną słońcem ziemią a nawadniającym cywilizację dziejowym napięciem. Pytanie o miejsce i rolę człowieka w naturze.

Zdjęcia wykonane zostały w Izraelu, w okolicach En Bokek, En Gedi, Masada, Mitzpe Shalem, Neve Zohar na przestrzeni ośmiu lat.

Waldemar Zdrojewski - urodzony w 1963 roku w Łodzi. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Fotograf, dokumentalista, kurator. Od roku 2008 wykładowca fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca warszawskiej galerii fotografii „Obserwacja”, autor wielu wystaw i publikacji, zajmuje się dokumentem, fotoreportażem, fotografią ekspresyjną i eksperymentalną.


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Adres: ul. Kredytowa 1, Warszawa
Waldemar Zdrojewski - Dead Sea
Wernisaż wystawy: 19 kwiecień 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 19 kwiecień - 10 czerwiec 2016 r.

 

W górę