Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

horowitz portretyNey Gallery & Prints w Warszawie zaprasza 16 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Horowitza pt. „Portrety nieznane”.

Wyjątkowa wystawa fotografii autorstwa Ryszarda Horowitza, przedstawiająca dotąd niepublikowane fotografie, których bohaterami są m. in. Roman Polański, Daniel Olbrychski, Jerzy Kosiński, Jan Lebenstein, Adam Hoffman, Piotr Skrzynecki, Urszula Dudziak, Zuzanna Łapicka, Kropka Gosławska, Andrzej i Magda Dudzińscy, Ela i Adek Drabińscy, Anna Bogusz, Elżbieta Czyżewska, Barbara Plewińska, Jerzy Kranc, Janek i Alicja Brzozowscy.

Prezentowane fotografie zostały wykonane między innymi w studiu Ryszarda Horowitza w Nowym Jorku przy okazji prywatnych spotkań artysty z bohaterami zdjęć. Te wyjątkowe prace stanowią rodzaj pamiętnika fotograficznego pełnego wspomnień.

„Uchwyciłem moment, jak Romek w 1965 roku w hotelu nowojorskim ofiaruje swoją miłość Frankensteinowi. Najwyraźniej już wtedy planował nakręcić film 'Nieustraszeni pogromcy wampirów', który powstał dwa lata później”

Ryszard Horowitz o fotografii Romana Polańskiego

„Dwóch moich przyjaciół Jerzy Kosiński i Daniel Olbrychski odwiedzili mnie w studiu w 1984 roku. Obserwowałem ich kątem oka, jak sobie żartują. Nie jestem pewny, który z nich wykazywał większy kunszt aktorski, nie mogłem oderwać spojrzenia od ich ekspresyjnych twarzy, kontrastu pomiędzy urodą semity i słowianina.

Wynikiem tego spotkania była zaimprowizowana sesja zdjęciowa, z której pozostało wiele ujęć pojedynczych i podwójnych portretów”

Ryszard Horowitz o fotografii Daniela Olbrychskiego z Jerzym Kosińskim.

Ryszard Horowitz - urodził się w Krakowie w 1939 roku. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta fascynował się amerykańską fotografią i jej zadziwiającymi zastosowaniami w komunikacji. Dzięki pomocy jednego z amerykańskich uniwersytetów wyjechał do Nowego Jorku i rozpoczął studia na kierunku projektowania w Pratt Institute. Po ukończeniu szkoły pracował dla wielu agencji, między innymi jako art director w Grey Advertising. Pod koniec lat '60 otworzył własne studio fotograficzne co było początkiem realizacji wielkiej pasji, jaką stała się fotografia. Od tamtego czasu jego prace pokazywane były i zyskały sobie uznanie na całym świecie. W 1983 roku uznano go Amerykańskim Fotografikiem Roku.


Ney Gallery & Prints
Adres: ul. Spokojna 5, Warszawa
Ryszard Horowitz - Portrety nieznane
Wernisaż wystawy: 16 kwiecień 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 16 kwiecień  - 5 czerwiec 2016 r.

 

W górę