Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

sandro millerLeica 6x7 Gallery w Warszawie zaprasza 21 kwietnia 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii  Sandro Millera, Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii.

Na wystawę składa się 35 zdjęć. Kolorowych i czarno-białych, wykonanych różnymi technikami i prezentowanych w rozmaitych formatach. Inspiracje miały swe źródła w dziełach Irvinga Penna, Dorothei Lange, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Anne Leibovitz, Herba Rittsa, Alberto Kordy, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a, Billa Brandta, Carla Fischera, Davida Baileya, Edwarda Scheriffa Curtissa, Eikoha Hosoe, Gordona Parksa, Horsta P. Horsta, Jima Marshalla, duetu Pierre et Gilles, Williama Kleina, Victora Skrebneskiego i Yosoufa Karsha. Projekt został zaprezentowany po raz pierwszy pod koniec roku 2014 w Chicago, w galerii Catherine Edelman, i od tego czasu z ogromnym sukcesem podróżuje po świecie.

Inspiracją projektu Millera są najwybitniejsze fotografie portretowe XX wieku. Zostały one pieczołowicie „odtworzone”, a raczej zagrane na nowo. Światło, kadr, stylizacja i emocje naśladują wybitne pierwowzory, z tą różnicą, że we wszystkich rolach głównych wystąpił John Malkovich!   Bezbłędnie wcielił się m. in. w Che Guevarę, Hemingwaya, Einsteina, Lenona, a nawet samą Marlyn Monroe.

Projekt Millera jest wielowarstwowy. Z jednej strony przypomina o wybitnych dziełach z minionego stulecia i oddaje hołd ich twórcom. Odtwarzanie pierwowzorów z pamięci, lub, odnajdywanie ich w Internecie i porównywanie z „wersjami” duetu Miller-Malkovich, to świetna zabawa, pozwalająca w pół godziny „przerobić” stulecie fotografii portretowej.

Z drugiej strony - to rodzaj opowieści o istocie aktorstwa i wcielaniu się w rolę, a także o samym Johnie Malkovichu. Mimowolnie nawiązuje do słynnego filmu Being John Malkovich z 1999 roku.

Sandro Miller (ur. 1958) mieszka i pracuje w Chicago. Jest znanym fotografem komercyjnym, który chętnie realizuje również projekty artystyczne. Często zmienia styl i szuka przeróżnych inspiracji w historii fotografii.

Z Johnem Malkovichem współpracuje od niemal dwudziestu lat – panowie poznali się przy okazji sesji fotograficznej dla Steppenwolf Theatre Company w Chicago w 1997 i od tamtej pory współpracują niemal stale, nie tylko przy sesjach dla magazynów ilustrowanych, ale także realizując autorskie projekty fotograficzne (jak ten prezentowany na wystawie w Leica 6x7 Gallery) i filmowe (m. in. miniatury Ecstasy i Malkovich Butterflies).


Leica 6×7 Gallery Warszawa
Adres: ul. Mysia 3, Warszawa
Sandro Miller, Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii
Wernisaż wystawy: 21 kwiecień 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 21 kwiecień - 12 czerwiec 2016

 

W górę