Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

plakatGaleria Teatru Korez w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach zaprasza w sobotę 2 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 na wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Ławrywiańca pt. „Tajemnice pracowni. Twórca i jego dzieło”.

Praca, którą realizuję od 2008 roku inspirowana jest projektem albumu pod tytułem „Wśród śląskich plastyków”, realizowanym w latach 60-tych XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami.

Na wystawie prezentuję sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest twórczość plastyków pokazana przez pryzmat spotkań w pracowniach. Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy.

Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich, w zupełnie innym, niż „oficjalny” wymiarze. Walorem dodatkowym tej ekspozycji będę prace udostępnione przez przedstawionych na moich fotografiach artystów.

Arkadiusz Ławrywianiec - uodzony 19 stycznia 1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 roku pracuje w Dzienniku Zachodnim jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje, Montpellier. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w 2006 roku był jurorem. W 2015 był jurorem w konkursie I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. FOTOSPRINT 2015. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym.


Galeria Teatru Korez
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Arkadiusz Ławrywianiec - Tajemnice pracowni. Twórca i jego dzieło
Wernisaż wystawy: 2 kwiecień 2016 r., godz. 20.00
Termin wystawy: 2 - 30 kwiecień 2016 r.

 

W górę