Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

piotr-spekGaleria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza 18 marca 2016 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Piotra Speka pt. „W stronę imaginacji”.

W ramach dialogu z życiem i otaczającym nas światem kierujemy się postrzeganiem rzeczywistości nacechowanym osobistymi emocjami. Właściwie od zawsze, w sposób mniej lub bardziej uświadomiony, nadajemy otaczającej nas przestrzeni cechy przez nas pożądane.

Obrazujemy świat poprzez „prywatne filtry” wiedzy, wyobraźni, pojęć, emocji i doświadczeń. Wydaje się jednak, że nasze „filtry świadomości” z każdym rokiem prowadzenia dialogu ze światem, nabierają innych cech. Są coraz bardziej osobiste, przybierają inne barwy, inna jest też ich moc.

Z jednej strony cechy te są pożądane w praktyce artystycznej w kreowaniu autorskiej wypowiedzi, z drugiej zaś strony, mogą być przeszkodą w realizacji celów, w dążeniu do…

Prace prezentowane na wystawie są moją próbą fotograficznego zapisu procesu dialogu - dialogu pomiędzy ciszą i spokojem jakie kreuje Natura, a ciszą i spokojem jakie tworzymy w swoich IMAGINACJACH.
Piotr Spek

Krajobraz wydaje się czymś oczywistym i zachwycającym, a jednocześnie w swym uroku banalnym. Osąd ten wciąż pokutuje w powszechnej świadomości odbiorców i krytyków sztuki. Ktoś kto para się krajobrazem wrzucany jest od razu do jednej szuflady z landskapistami, czy piktorialistami. Czy słusznie?

Prawdą jest, że motyw krajobrazu bardzo łatwo jest „położyć”, gdyż bardzo ciężko jest poskromić własne emocje i zachwyt nad naturą i przełączyć się w trakcie realizacji zdjęcia na analityczne myślenie.

A przecież w krajobrazie można znaleźć wszystko - każdą linię, każdy rytm, każdy kolor i wibrację, miękkość, gęstość i rozmycie. Wystarczy tylko wybiórczo zaczerpnąć z tego bogactwa.

Tak też czyni i autor. Patrząc na prace Piotra Speka prezentowane w Galerii Obok ZPAF nieodparcie mam skojarzenia z Kielecką Szkołą krajobrazu. Z pomysłami i kompozycjami Pawła Pierścińskiego, ale nie tylko. Jest w tych pracach jakaś malarska lekkość. Chęć wciągnięcia widza w jakąś głębszą opowieść, zarażenie nastrojem, pewna tajemniczość. Dla autora krajobraz przestaje pełnić pierwotną funkcję stając się „imaginacją” stanów emocjonalnych, skojarzeń i emocji… Polecam uwadze i serdecznie zapraszam !
Kurator Anna Wolska

Piotr Spek - urodzony w 1969 w Pile. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu Okręgu Wielkopolskiego ZPAF. Jest autorem wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw zbiorowych. Laureat Grand Prix XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu - Definicja przestrzeni / Space definition - Kielce, 2014. Wystawy indywidualne: „Krzaki wyobraźni” - Salon Artystyczny, MDK, Chodzież (2011) ; „Przestrzenie” - Galeria PSM, Piła, 2014; „Przestrzenie” - wystawa towarzysząca XXXVII Konfrontacjom Fotograficznym 2014, Mała Galeria GTF, Gorzów; „Przestrzenie” - Galeria Kwidzyńskiego Centrum Kultury - Teatr Miejski, Kwidzyń; „nie - WAŻNE” - Galeria Fotografii, MCK, Ostrowiec Świętokrzyski 2015.


Galeria Obok ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Piotr Spek - W stronę imaginacji
Wernisaż wystawy: 18 marzec 2016 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 18 marzec - 16 kwiecień 2016 r.

 

W górę