Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

marcin gorskiZwiązek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski zaprasza 6 kwietnia 2016 roku o godz 18.30 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Górskiego pt. "nie-miejsca".

W myśl francuskiego antropologa Marca Augé, „nie-miejsca” to przestrzenie niegodne nazwy “miejsca”. Są to przestrzenie, z których wszyscy korzystamy, lecz tylko na chwilę – w drodze do „miejsc” prawdziwych – naszych domów.

Nie-miejsca zajęły znaczące obszary miast określając, ba – często narzucając ich charakter, mając za nic dawną zabudowę i sąsiadów, tradycję, historię, przyzwyczajenia i wspomnienia.

Nie-miejsca skolonizowały centra wielkich miast, przedmieścia, a nawet stepy i pustynie. Powstały ku chwale – dyktatora, oświeconej republiki, wszechpotężnej korporacji, burmistrzów kwitnących miast.

Nie-miejsca są emanacją ich woli, zderzonej z ego architekta. Gdzieś w tle jest perfekcyjnie dopracowana funkcja, ergonomia, komunikacja, zapewniającą nie-miejscom niezawodność, z której na co dzień korzystamy. W tych perfekcyjnych, hipernowoczesnych świątyniach przesytu gdzieś, pomimo ich domyślnie służebnej funkcji dla społeczności, zgubił się człowiek.

W fantastycznych architektonicznych formach, w tłumie innych anonimowych, przemierzających nie-miejsca, został sam ze swoim indywidualnym marzeniem, by wreszcie znaleźć się we własnym miejscu.

Miejska samotność fascynuje mnie od zawsze, od kilkunastu lat rejestruję ją na błonie fotograficznej.

Marcin Górski - (1972) Studiował na Wydziałach Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś pracownik naukowy tej uczelni. Fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera. doc. Współpracownik Workshop X. Kurator i współkurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka. Jego prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Czarnogórze i Macedonii. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Serbii i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego oraz architektury. Członek ZPAF w Okręgu Śląskim.


Galeria Katowice, Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski
Adres: ul. Św. Jana 10, Katowice
Marcina Górskiego - nie-miejsca
Wernisaż wystawy: 6 kwiecień 2016 r., godz. 18.30
Termin wystawy: 6 - 30 kwiecień 2016 r.

 

W górę