forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Marek Jan Karaś - Fotosynteza

Miasto - Wrocław.

fotosyntezaGaleria OKiS Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu zaprasza 17 marca o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Marka Jana Karasia pt. „Fotosynteza”.

Autor stworzył dzieła niezwykłe, bowiem obraz fotograficzny uwieczniony został na liściach.
Powstały fotografie, w których sztuka i natura tworzą niepowtarzalną całość.

Tak pisze o swojej technice pracy: „Wykorzystuję właściwości chlorofilu reagującego na światło. Rozpoczynam od wyboru odpowiedniego liścia spośród tych, które znajduję w lesie, w parku, na skwerze miejskim, w ogrodzie. Liście drzew najlepiej zrywać w ciągu dnia przed południem. Te, zrywane na wiosnę, są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne. Umieszczam pozytyw zdjęcia na liściu, a następnie dociskam szybą i eksponuję na słońcu przez kilka dni. Czas naświetlania uzależniony jest od rodzaju liścia, temperatury i pory roku. Obraz powstaje w czasie od trzech do trzydziestu dni w wyniku zatrzymania procesu fotosyntezy."

[…] Autor, stosując współczesną technologię fotograficzną, tworzy obraz przynależny do organizmów żywych. Powstały w wyniku czasochłonnego procesu wymagającego intuicji i wrażliwości artysty-eksperymentatora w połączeniu z doświadczeniem i precyzją rzemieślnika.

Obraz, w którym światło i lśnienie, cień i kolor wciągają odbiorcę w subtelny dialog, rozbłyskującą skrytym porozumieniem rozmowę – artystyczny efekt „szlachetnego rękodzieła”
– tak o sztuce Marka Jana Karasia pisze Maciej Beiersdorf.

Ekspozycja swoją premierę miała w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Marek Jan Karaś - urodził się w 1961 roku w Żorach. Fotografią zajmuje się od 1980 roku. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Posługuje się technikami analogowej manipulacji obrazem fotograficznym. Poszukuje nowych środków wyrazu w fotografii. W swoich pracach podejmuje temat emanacji ludzkiego ciała i próby refleksji nad środowiskiem naturalnym. Członek Okręgu Śląskiego ZPAF. Kurator plenerów i festiwali fotografii. Autor i uczestnik wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.


Dolnośląskie Centrum Fotografii - Domek Romański
Adres: pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Marek Jan Karaś - Fotosynteza
Wernisaż wystawy: 17 marzec 2016 r., godz. 17.00
Termin wystawy: 17 marzec - 16 kwiecień 2016

 

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież