Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

a kreisGaleria Engram działająca w w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek zaprasza 9 marca 2016 roku na wernisaż wystawy fotografii Antoniego Kreisa pt. "Białe-czarne-białe".

Czarny i biały to dwa podstawowe kolory fotograficzne. Jeśli do czarnego dodamy odrobię bieli lub odwrotnie to otrzymamy subtelne szarości. Duża grupa zarówno twórców, jak i odbiorców sztuki fotograficznej twierdzi zdecydowanie, że najbardziej „szlachetna” fotografia to taka, do stworzenia której użyto tych właśnie kolorów. Po cichu, śmiem twierdzić, że spora liczba czarno białych dzieł fotograficznych w historii tego medium, powstała z braku w ogóle, lub niezadowalającej ich twórców jakości materiałów użytych to tworzenia. Ale to było.

Dziś w posiadaniu wszystkich, zafascynowanych łapaniem obrazów do swych fotograficznych pudełek są narzędzia o jakich jeszcze kilkanaście lat temu zupełnie się nie śniło.

Wybór prac do cyklu „BIAŁE-CZARNE-BIAŁE”  byłby zatem całkowicie świadomy ze strony autora, który z całą odpowiedzialnością mógłby twierdzić, iż z założenia odrzuca zdobycze współczesnej epoki czyli możliwość wiernego odtwarzania widoków świata w pełnym kolorze. Ale do końca tak nie jest.

Zdecydowana większość fotografii cyklu powstała na czarno białych materiałach "analogowych" w czasach gdy kolorowe nie były dostępne w ogóle, albo były, ale kiepskiej jakości. Aby zdjęcie stało się atrakcyjne, mozolnie w fotograficznej ciemni ich twórca redukował szarości aż do całkowitej grafizacji obrazu, eksperymentował z negatywowym odbiciem i wielkością ziarna, solaryzował, wkładał do szuflady powiększalnika po dwa a nawet trzy negatywy naraz…

A kiedy nastała era cyfry kilkoma kliknięciami myszki uzyskiwał dokładnie to samo co kiedyś w ciemni. I nagle okazało się, ze efekty są zupełnie takie same, tylko szybsze… A że w każdym z nas, bez wyjątku siedzi taki mały leń, poszło błyskawicznie! Ale dwa podstawowe kolory fascynują jeszcze bardziej niż kiedyś! Można z ich pomocą opisać świat! No bo przecież białe to dobro a czarne to zło.

Ale… świat pełen jest niedomówień, niedoskonałości, niespełnień, niedokończeń, niezdecydowania, nic nie jest zdecydowanie czarne lub absolutnie białe! Słowem świat jest szary.

Najlepiej można by wytłumaczyć to na przykładzie… klawiatury fortepianu! Czy skończenie piękną melodię można zagrać używając tylko białych czy tylko czarnych klawiszy? Raczej nie! Trzeba grać na wszystkich. Otrzymamy wtedy pełne akordy cudownej melodii.

A ponieważ więcej jest klawiszy białych, stąd tytuł: „BIAŁE-CZARNE-BIAŁE"

Antoni Kreis - urodził się w 1956 roku w Chorzowie. Wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik ponad stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych. Organizator kursów fotografii oraz wykładowca na kursach oraz w szkołach fotografii. Ciągle poszukuje nowych form wypowiedzi artystycznej. W obrębie jego zainteresowań znajdują się zarówno klasyczne style fotograficzne jak portret, pejzaż czy reportaż jak również działania z gatunku fotograficznej awangardy.


Centrum Kultury Katowice - Galeria Engram
Adres: pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Antoni Kreis - Białe-czarne-białe
Wernisaż wystawy: 9 marzec 2016 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 9 marzec - 7 kwiecień 2016 r.

 

W górę