Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

slaski maraton fotoKatowicka Szkoła Fotograficzna „Fotoedukacja” zaprasza w niedzielę 6 marca 2016 roku od godz. 10.00 do Parku Tradycji w Siemianowicach Sląskich na jedenastą edycję Śląskiego Maratonu Fotograficznego. Udział w imprezie jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc.

W tym roku swoje prace zaprezentuje wielu uznanych fotografów. Jest to doskonała okazja aby nie tylko obejrzeć prezentacje autorskie i zadać pytania dotyczące twórczości zaproszonych gości, ale również spotkać się osobiście i porozmawiać z obecnymi na maratonie fotografami.

Wstęp na Śląski Maraton Fotograficzny jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.

Wszystkie osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na XI Śląski Maraton Fotograficzny proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e‐mail.

Rezerwacja jest ważna tylko w przypadku otrzymania wiadomości zwrotnej
- potwierdzenia rezerwacji. W przypadku rezygnacji należy przesłać informację.

Program XI Śląskiego Maratonu Fotograficznego:

  • 10:00 Marta Szczepaniak, Wiktor Kubiak
  • 10:30 Jacek Czarkowski, Wojtek Kukuczka
  • 11:00 Marcin Górski
  • 11:30 Marcela Paniak
  • 12:30 Tomasz Liboska, Michał Solarski
  • 13:00 Krzysztof Kowalczyk
  • 13:30 Anna Musiałówna

Celem organizatorów maratonu jest promowanie polskich fotografów i polskiej sztuki fotograficznej. Śląski Maraton Fotograficzny jest imprezą cykliczną, w ramach której co roku podziwiać można fotografie wielu znanych i cenionych artystów. W latach 2006 – 2015 udział w maratonie wzięli m. in. Rafał Milach, Krzysztof Niesporek, Józef Wolny, Andrzej Koniakowski, Marek Locher, Mateusz Orszulski, Maciej Niesłony, Wojciech Prażmowski, Inez i Andrzej Baturo, Beata Mendrek - Mikulska, Arkadiusz Ławrywianiec, Anna Bodnar, Witold Krassowski, Joanna Chudy, Michał Cała, Mariusz Kubielas, Grzegorz Celejewski, Bogdan Krężel, Łukasz Trzciński, Marta Dąbrowska Tomasz Liboska, Michał Jędrzejowski, Bartek Barczyk, Wacław Wantuch, Jerzy Kleszcz, Przemysław Jendroska, Jakub Ociepa, Maciej Jarzębiński, Arkadiusz Gola, Tadeusz Rolke, Marcin Urbanowicz, Dawid Chalimoniuk, Tomasz Wiech, Roman Koszowski, Stanisław Jakubowski, Karel Cudlin.

W tym roku zaproszenie do udziału w imprezie przyjęli:

Marta Szczepaniak - rocznik ’84, fotograf freelancer, nauczycielka fotografii, absolwentka szkoły fotograficznej Fotoedukacja. Po skończeniu socjologii oraz marketingu okazało się, że to jednak fotografia jest tym, czym chce się w życiu zajmować. Zakochana w modzie, kreacji i… bałaganie w swojej głowie. Nie lubi tylko „robić zdjęć”, ale przede wszystkim tworzyć nową rzeczywistość, kreować plany zdjęciowe, opowiadać historię. Uwielbia bawić się składnikami, rzeczami nieoczywistymi. Jako zodiakalny Bliźniak jest pełna różnorodności i przeciwieństw - także w fotografii. Czasem stawia na prostotę i minimalizm, a czasem na totalną kreację i przesyt. Cały czas szuka inspiracji oraz nowych rozwiązań pozwalających na szaleństwa wyobraźni i wychodzenie poza granice oczywistości i banalności. W 2015 roku finalistka Międzynarodowego Konkursu Fotografii Mody "Focus on Fashion". Jedna z 10 Top Fotografów Magazynu Mess w 2014 (5 miejsce). Publikowała edytoriale modowe w takich magazynach jak: Elegant, Jute, Solis, Switch, Licht, Anolie, MINC, Nixi, Confashion, LeBOOK, Mess.

Wiktor Kubiak - rocznik ’92, absolwent policealnej szkoły fotograficznej „Fotoedukacja”. Laureat Grand Press Photo 2015 oraz BZ WBK Press Foto 2015. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Zajmuje się głównie fotografią reportażową oraz dokumentalną. Związany z Agencją Fotograficzną Edytor w Katowicach.

Jacek Czarkowski - kompozytor obrazu, twórca filmowych efektów wizualnych, autor opracowań graficznych i czołówek do filmów i seriali. Student wrocławskiej ASP na kierunku fotografia i multimedia. Łączy różnorodne techniki przetwarzania obrazu i dźwięku, poczynając od fotografii „analogowej”, poprzez kompozycję efektów 3D, elementy wirtualnej scenografii, na programowaniu i syntezie dźwięku kończąc.

Wojtek Kukuczka - jego główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP we Wrocławiu oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Obecnie jest doktorantem Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Uczestnik ponad 40 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów. Reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards - Cannes” we Francji w roku 2007. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata. Założyciel Galerii Negatyw w Katowicach oraz prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, trzykrotny laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury miasta Katowice.

Marcin Górski (rocznik ’72) - studiował na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej, dziś jest pracownikiem naukowym tej uczelni. Fotograf, kurator i popularyzator fotografii. Współzałożyciel i prezes Gliwickiego Domu Fotografii, współautor The F Blog i blogu Miejsce Fotografii, członek portugalskiego stowarzyszenia Fotoalternativa i Kolektywu KGF, członek redakcji Fotoindexu, współpracownik portugalskich magazynów Dilema i Camera. doc. Współpracownik Workshop X. Kurator i współkurator wystaw m. in. Ami Vitale, Jeanne Wells, Mariusza Foreckiego i Michała Łuczaka. Jego prace były pokazywane na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych we Francji, Portugalii, Szwecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Japonii, Czarnogórze i Macedonii. Autor i współautor kilku książek fotograficznych w Polsce, Portugalii i Iranie, publikowany w czasopismach fotograficznych w Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Serbii i Rosji. Autor lub współautor projektów foto-dokumentacyjnych i foto-socjologicznych poświęconych ginącym lokalnym społecznościom – Madeiro, Quaresma, Fado i Balcerek. Zajmuje się fotografią tradycyjną średnio- i wielkoformatową, interesują go zagadnienia na granicy dokumentu i zapisu socjologicznego oraz architektury, członek ZPAF.

Marcela Paniak (rocznik ’91) - absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w wielu krajach poza granicami Polski (m. in. Czechy, Belgia, Stany Zjednoczone, Słowacja, Dania, Francja, Węgry, Hiszpania, Włochy). Otrzymała nominację do nagrody „Prix Découverte” i brała udział w wystawie na festiwalu „Les Rencontres d’Arles” w 2013 roku. Została również nagrodzona w konkursie „Lens Culture Emerging Talents” w 2014 roku, a także zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Visible White Photo Prize” w 2015 roku. Mówi: „Nie skupiam się na reprezentowaniu świata realnego; najważniejszy jest dla mnie świat, który jest wykreowany przez umysł. Zajmuję się tematami związanymi z wyobraźnią, wspomnieniami, pamięcią, historią, archiwum, tożsamością oraz fotografią samą w sobie. Tym sposobem zastanawiam się nad zależnościami między tymi zagadnieniami w praktyce a właściwościami fotografii w teorii. Lubię więc łaączyć różne dziedziny sztuki, eksperymentować w ich zakresie, wykorzystywać wielostronne możliwości, jednak wciaż bazując na obrazie fotograficznym, który jest zawsze w centrum mojego zainteresowania”.
 
Michał Solarski - fotograf dokumentalista na co dzień pracujący w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival Publikował między innymi na łamach The Guardian, Time, GQ, Vanity Fair, New York Magazine. Ostatni cykl: Postrzyżyny zrealizowany wspólnie z Tomaszem Liboską otrzymał nagrodę Gand Prix w konkursie LensCulture, Visual Storytelling Awards 2014.

Tomasz Liboska - ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to: Wojownicy nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Don’t Mess with Texas zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. (oba zrealizowane wraz z Michałem Jędrzejwoskim)

Krzysztof Kowalczyk (rocznik ’75) - fotograf, tłumacz języka angielskiego. Mieszka w Krakowie. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i studiów magisterskich w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Obecnie studia doktoranckie w ITF. Od 2015 roku członek Polskiego Związku Artystów Fotografików. W swej twórczości skupia się na fotografii dokumentalnej, realizując głównie cykle długoterminowe: „Opór” (2009), „Portret rodzinny we wnętrzu” (2014), „Tama” (od 2012)). Zajmuje się też fotografią podróżniczą. Najważniejsze wyróżnienia: finalista Leica Oscar Barnack Award 2014, Niemcy, zwycięzca konkursu The Faces of Brewing Europe 2014, Belgia, laureat konkursu Leica Street Photo 2013, Polska. Wystawy indywidualne: Tama - ZPAF Gallery, Kraków, (2014), Opór - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tyczynie (2009), Kazimierz - Dom Polski, Dublin (2003), Cracow’s Kazimierz - synagoga Nożyków, Warszawa (2002). Wystawy zbiorowe: Leica Street Photo - Leica Gallery, Warszawa (2013), Me, You, We - Dum Umeni, Opava (2012), Picture we Live in - GASK Gallery, Kutna Hora, (2012).

Anna Musiałówna - kuratorka wystaw: „Polska lat 70”, ”Polskie drogi”, „Droga przez Polskę”, galerii multimedialnych prezentujących fotografie archiwalne z okazji rocznic – Sierpnia ’80, Okrągłego Stołu, wybuchu stanu wojennego, PRL-owskiego Dnia Kobiet, Dnia Dziecka itp. Brała udział w wystawach: „Dokument czasu” - fotografia socjologiczna, „W kręgu itd.”, „Gdzie jesteśmy”, „Dokumentalistki XX wieku" czy "Autorzy Polityki” Jest współautorką fotografii w albumach "Przywracanie pamięci - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Jej fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Historii fotografii w Krakowie, w Fototece ZPAF, w katalogach fotografii kolekcjonerskiej oraz w wielu książkach i publikacjach na temat polskiej rzeczywistości. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” skupiającego grupę fotoreporterów prasowych, którzy od lat 70-tych śledzą zachodzące w kraju zmiany w najważniejszych dziedzinach życia społeczno - kulturalnego. Prowadzi zajęcia edukacyjne oraz warsztaty reporterskie. Jest autorką projektu dotyczącego zabytkowego Żyrardowa pt. „Ludzie miasta” realizowanego w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Anna Musiałówna tak opowiada o swojej fotograficznej pasji: „Urodziłam się w domu fotografa, dlatego proces powstawania obrazu znałam od dziecka. Opuściłam rodzinny dom dla 9-ciu lat szkoły baletowej w Warszawie, którą ukończyłam z wyróżnieniem w 1967. Tańczyłam w Teatrze Wielkim (rola Mirty w Giselle i Phrygi w Spartakusie) do wypadku, w wyniku którego doznałam trwałej kontuzji kolana. W 1971 pożegnałam się z karierą artysty baletu jako inwalidka III grupy. Mój brat, Maciej Musiał, który był już fotoreporterem, na pocieszenie dał mi do ręki aparat i doradził abym poszła między ludzi, na ulicę. Rok później ukazał się mój pierwszy fotoreportaż z krótkim tekstem w tygodniku „itd. ”, z którym byłam związana do końca lat 70-tych. Dzięki wypadkowi jeszcze długo potem byłam najlepszą tancerką wśród fotoreporterów i najlepszym fotoreporterem wśród tancerzy. Publikowałam też w „Razem”, „Na przełaj” i w „Przyjaciółce”. W stanie wojennym rozstałam się z etatem. W latach 80-tych współpracowałam z londyńskim „Pulsem”. Od blisko 20 lat fotografuję dla tygodnika „Polityka”. Należę do szczęściarzy, od ponad 40 lat jestem wierna fotografii reportażowej podejmującej istotne problemy społeczne, opublikowałam setki fotoreportaży i ani jednego dnia nie byłam w pracy. Słyszałam i widziałam może zbyt wiele, wystarczająco dużo, by mieć dystans do siebie i własnych spraw. Darem tego zawodu jest nieustająca nauka, poznawanie różnych sfer życia i obszarów rzeczywistości niedostępnych dla przeciętnego obywatela. Zdarza się, że obrazy, którym przyglądam się z bliska jeszcze mnie zadziwiają, wzruszają, czasem bawią, czasem przerażają. I póki życie się toczy, tematów i wrażeń nie zabraknie. Zachowanie emocjonalnej równowagi to trudne zadanie, ale równie pasjonujące jak proces tworzenia”.


Park Tradycji
Adres: ul. Orzeszkowej 12, Siemianowice Śląskie
XI Śląski Maraton Fotograficzny
Termin:  niedziela 6 marca 2016 r., godz. 10.00
Strona www: XI Śląski Maraton Fotograficzny

 

W górę