Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

d trzesniowskiMuzeum Miejskie w Żorach zaprasza 26 lutego 2016 roku o godz. 18.00 na spotkanie z autorem oraz wernisaż wystawy fotografii Darka Trześniowskiego pt. „Kobiety”.

Na wystawę składają się zdjęcia kobiet, portrety, w tym fotografie wykonane w warunkach studyjnych i wywołane we własnej ciemni autora.

Z Brukseli, gdzie pracował jako tłumacz, do Gliwic, Darek Trześniowski przyjechał dwa lata temu.

Osiem lat studiów fotograficznych w Academie Constantin Meunier w Brukseli procentuje miłością do fotografii „analogowej” i potrzebą poszukiwań własnych fotograficznych środków wyrazu.

Dariusz Trześniowski - urodził się w 1975 r. w Stalowej Woli k. Niska. Ukończył filologię angielską, podyplomowe studia dla tłumaczy konferencyjnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i fotografię artystyczną w Académie Constantin Meunier w Brukseli. Fotografią zainteresował się na studiach w Polsce, gdy rozpoczął współpracę z Archiwum Państwowym i Bunkrem Sztuki w Krakowie, tłumacząc dla tych instytucji teksty i konferencje dotyczące fotografii. W 2004 roku wyjechał do Luksemburga i podjął pracę jako tłumacz pisemny w Komisji Europejskiej. Podczas trzyletniego pobytu w Luksemburgu uczestniczył w pracach klubu fotograficznego tej instytucji, Foyér Européenne, w ramach działalności którego zorganizował dwie wystawy indywidualne oraz jedną zbiorową (grupa artystyczna Guerilla Art Group). W 2007 przeprowadził się do Brukseli, gdzie rozpoczął studia w Akademii im. Konstantyna Meuniera w atelier prof. Paula Fumiera. W czasie studiów interesował się przede wszystkim reportażem, dokumentem i portretem. Za główny cel realizowanych projektów fotograficznych przyjął prezentowanie kultury polskiej w Belgii i kultury belgijskiej w Polsce. Dokumentował również pracę instytucji europejskich. Na wystawie w Sandomierskim Centrum Kultury zaprezentował portrety polskich trzydziestolatków pracujących w instytucjach Unii Europejskiej, natomiast w Brukseli, pokazał m. in. cykle „Świniobicie” i „Droga Krzyżowa w Kalwarii Pacławskiej”, które zostały nagrodzone wyróżnieniem Le Plus Grand Distinction, przyznawanym corocznie za najlepszą pracę w Akademii. Jako tłumacz i fotograf współpracuje z brukselską galerią Atelier34.0. Od roku 2010, wraz z grupą fotografów z Sandomierza, regularnie jeździ do Kalwarii Pacławskiej dokumentować uroczystości religijne Drogi Krzyżowej i Zaśnięcia NMP. Brał również udział w dwóch plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta w Sandomierzu. W 2014 wrócił do Polski i zamieszkał w Gliwicach. W następnym roku zorganizował wystawę fotografii tradycyjnej oraz solaryzacji pt. : „Kobiety u fryzjera męskiego”. Fotograficzne zainteresowania Dariusza Trześniowskiego nie ograniczają się jedynie do robienia zdjęć. Po przyjeździe do Brukseli rozpoczął on budowanie kolekcji starych zdjęć i negatywów na kliszach szklanych oraz aparatów analogowych i wszystkiego, co wiąże się z fotografią na nośnikach tradycyjnych. Obecnie prowadzi badania, których celem jest opracowanie monografii Stanisława Bednarkiewicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. nauczyciela i fotografa-amatora spod Częstochowy, którego zbiór ponad setki szklanych negatywów otrzymał niedawno.


Muzeum Miejskie w Żorach
Adres: ul. Muzealna 1/2, Żory
Darek Trześniowski - Kobiety
Wernisaż wystawy: 26 luty 2016 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 260luty - 15 maj 2016 r.

 

W górę