forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Wojciech Prażmowski - Miłosz. Tutejszy

Miasto - Katowice.

miloszGaleria ZPAF w Katowicach zaprasza 3 lutego 2016 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Prażmowskiego pt. "Miłosz. Tutejszy".

„Miłosz. Tutejszy” to projekt Wojciecha Prażmowskiego, zrealizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miłosz 2011”, prezentujący miejsca związane z życiem i twórczością Czesława Miłosza.

Jest to imaginacyjna wędrówka tropem Mistrza po ważnych dla poety miejscach w Polsce i na Litwie. Autor wystawy przejechał ponad 7000 kilometrów po Litwie i Suwalszczyźnie, wykonał blisko 3000 fotografii, odwiedzając dziesiątki miasteczek, miejsc w Polsce i na Litwie: …Babańce, Wigry, Rachelany, Burbiszki, Hołny Mejera, Szołtany, Widugiery, Krasnogruda, Krejwiany, Becejły, Szetejnie, Opitołoki, Kiejdany, Kowno, Mariampol, Troki, ale przede wszystkim Wilno… ulica Wiwulskiego, Zaułek Bernardyński, Królewska, Mickiewicza, Młyńska, Pańska, Zygmuntowska, Bakszta, Wielka, Zawalna, Zamkowa, Trocka, Dominikańska etc., etc.,

Ideę wystawy stanowi przenikanie się kultur, przekonanie o tutejszości. Gdy Miłosz jest w Berkeley - jest tutejszy, gdy jest w Krakowie - jest tutejszy i na Litwie - także. W tej wystawie, Miłosz jest bez paszportu. Ważna jest jego poezja, proza, które mają i będą miały wymiar ponadczasowy, uniwersalny, do smakowania - od Tomaszowa, po Kłajpedę i Sydney.
Pracując nad wystawą - Prażmowski – często celowo, dążył do unifikacji obrazów, prawie do symetrycznych zestawień, aby pokazać, że pejzaż spod polskich Szypliszek jest podobny do tego spod litewskich Kiejdan, barwa jeziora Hołny identyczna z kolorem Wilejki, drzewa w Tauryszkach i Podkomorzynka - takie same.

Wojciech Prażmowski - urodził się w 1949 roku w Częstochowie. Fotografią zajmuje się od roku 1968 (udział w Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii Artystycznej w Częstochowie). Ukończył Szkołę Fotografii Twórczej w Brnie w roku 1975 i Państwową Wyższą Szkołę Filmowa, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Do chwili obecnej uczestniczył w ponad 300 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Od roku 1977 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Reprezentuje nurt fotografii kreacyjnej. Jest twórcą „foto – obiektów”. Prace w zbiorach m. in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, MOMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. Wykłada fotografię w uczelniach artystycznych.


Galeria Katowice ZPAF
Adres:  ul. Św. Jana 10, Katowice
Wojciech Prażmowski - Miłosz. Tutejszy
Wernisaż wystawy: 3 luty 2016 r., godz 18.30
Termin wystawy: 3 - 29 luty 2016 r.

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież