forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Ludmiła Popiel - wystawa fotografii

Miasto - Warszawa.

lFundacja Arton w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii Ludmiły Popiel. Wystawa jest prezentacją bogatej i różnorodnej twórczości artystki związanej z powojenną awangardą i nurtem sztuki pojęciowej, współtwórczyni legendarnych plenerów w Osiekach.

Wystawa prezentuje abstrakcyjne obrazy i rysunki Ludmiły Popiel, prace konceptualne i dokumentację fotograficzną działań oraz teksty teoretyczne jej autorstwa. Twórczość Popiel, która powstawała w artystycznej współpracy z mężem Jerzym Fedorowiczem, pozostaje szerzej nieznana.

Wystawa jest jednocześnie początkiem badań Fundacji Arton nad archiwum twórczości Ludmiły Popiel i Jerzego Fedorowicza.

Wystawa została zosrganizowana we współpracy z Muzeum w Koszalinie.

Ludmiła Popiel - urodzona w 1929 w Zarówniu – polska artystka awangardowa. Dzieciństwo spędziła w Chorzelowie, gdzie od 1933 ojciec kierował szkołą. W 1949, po ukończeniu gimnazjum i liceum w Mielcu, rozpoczęła studia na wydziałach architektury wnętrz Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1954 ukończyła Krakowska Akademię Sztuk Plastycznych na wydziale architektury wnętrz. W 1962 państwo Fedorowicz-Popiel poznali w Koszalinie Mariana Bogusza i w wyniku wielu spotkań w ich mieszkaniu narodził się pomysł spotkań artystów w Osiekach. Plenery okazały się niezwykle udanym wydarzeniem artystycznym. W spotkaniach tych uczestniczyli najwybitniejsi artyści i intelektualiści tamtych czasów, m.in. Tadeusz Kantor, Julian Przyboś, Henryk Stażewski, Artur Sandauer i Henryk Berlewi. Spotkania w Osiekach, które Julian Przyboś nazywał "letnią stolicą sztuki polskiej", weszły do kanonu polskiej sztuki nowoczesnej. Ludmiła Popiel - zmarła w 1988 w Warszawie.


Fundacja Arton
Adres: ul. Miedziana 11, Warszawa
Ludmiła Popiel - wystawa fotografii
Termin wystawy: 29 styczeń - 26 marzec 2016 r.

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież