Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

andrzej bogaczGaleria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza 10 lutego 2016 roku o godz. 19.00 gdzie będzie można zobaczyć wystawę Andrzeja Bogacza pt. „The Endless City”.

To pierwsza odsłona projektu. Autor, który przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku dokumentował tętniące energia miasto. Mówi o nim: „O Nowym Jorku można powiedzieć wszystko i to zawsze będzie prawda. Codzienne tempo życia jest bardzo dynamiczne; wydaje się, że nic tu nie ma początku ani końca - ani czas, ani przestrzeń. Że to niekończący się, gigantyczny przepływ ludzi w miejskiej maszynie. Uważnie obserwując codzienność, życie mieszkańców, turystów, ich reakcje na 'spotkanie z miastem' stworzyłem fotograficzny dziennik. Fotografowałem, zeby zapamiętać. Kolor jest bardzo ważny w mojej pracy: moje wspomnienia związane z NY są w kolorze”.

Gdy patrzymy na zdjęcia autora z perspektywy widza, widzimy olbrzymie miasto, które oferuje przebywającym w nim skrajne doznania - od radości, relaksu, wolności, po osamotnienie i pustką. Ulicą Madison Avenue przechadza się Batman, para turystów robi sobie zdjęcie na tle gigantycznej figury aktora Eddiego Murphy. W innym miejscu na przejściu dla pieszych płynie rzeka różnych ludzi, wszystkich ras i wyznań. Z budynków krzyczą kolorowe reklamy. W oknie zza amerykańskiej flagi wychyla się Angelina Jolie, w innym pies, który może czeka na powrót swojego właściciela.

Miasto tonie w gamie różnych kolorów, tak inne od naszej szarości.

Chciałoby się powiedzieć „szczęśliwego Nowego Jorku”, a może lepiej - Gotham City. Kto wie?

Andrzej Bogacz - jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej przez Polską Agencję Prasową za najlepszy materiał zdjęciowy 2015 roku. Jest autorem wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Projekt grupy fotografów „Made in Poland - Contenporary pinhole photography”  prezentowany był w Brant Gallery / Massachusetts College of Art w Bostonie w USA, University Art Gallery, College of Visual and Performing Arts, University of Massachusetts Dartmouth, New Bedford, Art Institute at Lesley University, Boston, USA, 2007 - 2008. W 2009 roku wystawiał w Ceres Gallery w NYC w ramach projektu Exposure. Fotografie Andrzeja Bogacza publikowane były w takich magazynach jak: Harvard Review, Neewsweek Polska, Bloomberg Businessweek, Forbes, Wprost, Przekrój, Polityka, Playboy, Twój Styl, Super Express, Gazeta, Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, Fakt, Nowy Dziennik, Polska The Times, Poradnik Domowy, Wysokie Obcasy i innych.


Galeria Obok ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Andrzej Bogacz - The Endless City
Wernisaż wystawy: 10 luty 2016 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 10 luty - 10 marzec 2016 r.

W górę