forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Krzysztof Muskalski Yosemite - śladami Ansela Adamsa

Miasto - Częstochowa.

yosemiteAutorska Galeria Fotografii „Czas podróży” w Częstochowie zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Muskalskiego - Yosemite - śladami Ansela Adamsa.

Ansel Adams – jeden z dawnych mistrzów fotografii, twórca amerykańskiej fotografii krajoznawczej i krajobrazowej otworzył oczy świata na piękno natury USA. Szczególnie w jego ukochanym Parku Narodowym Yosemite rozpościerającym się w górach Sierra Nevada w Kalifornii.

Jego życie odmienił w młodości prezent w postaci aparatu fotograficznego i wycieczki do Yosemite. Adams tak to wspominał: Pewnego jasnego poranka ruszyliśmy szeroką, zakurzoną, wyboistą drogą otwartym autobusem w górę – zagłębiając się w zielony wąwóz Yosemite. Pierwsze wrażenie doliny… to była kulminacja doznań tak intensywna, że aż prawie bolesna. Od tego dnia w 1916 roku moje życie nabrało kolorów i energii dzięki wielkiemu darowi Ziemi w górach Sierra.

Nie tylko fotografie dawnych mistrzów stanowią inspirację ale też ich słowa, ich przemyślenia.
Fotografia tak jak inne gatunki sztuki jest materią subiektywną. Również fotografia krajobrazowa, wydawałoby się tak oczywista, gdy patrzymy na to, co nas otacza.

Lecz właśnie Ansel Adams skłania nas do postrzegania krajobrazu w odmienny sposób: Odbiór obrazu natury przez artystę jest emocjonalny. Fotografowana „sceneria” jest czymś, co nie przemawia do mnie, ponieważ jest ona zwykle dwuwymiarowa. I niewątpliwie spontaniczny, emocjonalny czynnik odgrywa tu kluczową rolę.
Park Narodowy Yosemite wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO został założony w 1890 roku. Wciąż zachwyca granitowymi masywami, imponującymi wodospadami, krystalicznymi potokami i gigantycznymi sekwojami. Ten unikalny spektakl natury nieustannie inspiruje. Inspiruje obrazami natury ale też fotografiami i słowami jego największego rzecznika – Ansela Adamsa.

I warto poddać się tym inspiracjom natury wsłuchując się w fotografie mistrza Adamsa…

Krzysztof Muskalski - z zawodu lekarz okulista - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii pt. Czas Podróży.

Fotografie wykonano sprzętem: Olympus OM-D E-M5, Zuiko 14-150, Zuiko 12-40, Zuiko 45


Autorska Galeria Fotografii „Czas podróży”
Adres: ul. Piłsudskiego 19, Częstochowa
Krzysztof Muskalski Yosemite - śladami Ansela Adamsa
Termin wystawy: styczeń – kwiecień 2016 r.

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież