Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

kopalnia-obrazuKlub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

Kolejna wystawa realizowana w ramach kolektywu artystycznego Kopalnia Obrazu jest poświęcona fenomenowi ekranu.

W ujęciu historycznym obserwowaliśmy ewolucję powierzchni wizualnych przestrzeni – ekranów od efemerycznego lustra wody, trwałej i solidnej ściany jaskini, materialnych przestrzeni obrazów (malarstwa, grafiki, fotografii), ekranu filmowej projekcji, emisji telewizyjnej, do ekranu monitora komputera. Od ekranu statycznej projekcji do ekranu dynamicznego (kino, telewizja, wideo), który umożliwił wyświetlanie obrazu zmieniającego się w czasie.

Taki rodzaj projekcji dążył do wytworzenia u widza pełnego doświadczenia iluzji oraz identyfikacji z obserwowaną rzeczywistością ekranową. Płaska powierzchnia wydaje się być dziś wszechobecna, znajduje się niemal w każdej z otaczających nas przestrzeni. Pełni funkcję okna na świat rzeczywisty oraz interfejsu do danych kulturowych. Z jednej strony stanowi koncepcję powierzchni-okna, na którą patrzy się z dystansu, i w którą się nie ingeruje (malarstwo, fotografia, kino), natomiast z drugiej strony stanowi koncepcję powierzchni-interfejsu, która pełni funkcję interaktywnego panelu, umożliwiając proces nawigacji w uniwersum cyfrowych danych.

Janusz Musiał

Uczestnicy wystawy: Czesław Chwiszczuk, Tomasz Cichowski, Tomasz Dobiszewski, Paweł Franik, Tomasz Fronckiewicz, Piotr Komorowski, Stanisław Michalski, Janusz Musiał, Kamil Myszkowski, Maciej Stobierski, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Józef Wolny.


Klub Fabularna
Adres: ul. Warszawska 15, Katowice
IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y
Wernisaż wystawy 7 styczeń 2016 r., godz. 19.00

W górę