Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

portrety kobietyZamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

„Fotografowanie ludzi różni się zdecydowanie od wszystkich innych rodzajów fotografii” - pisze Cary Wolinsky. „Kiedy robisz pejzaże czy jakieś inne kompozycje, poszukujesz czegoś interesującego graficznie lub symbolicznie nośnego. Fotografując ludzi, szukasz czegoś innego, chcesz zajrzeć choćby na ułamek sekundy w głąb ludzkiej duszy... ”

Zalew współczesnego świata fotograficznymi portretami jest zjawiskiem wszechobecnym. Istnieje ogromna różnorodność stylów i charakterów zdjęć portretowych.

Uwidacznia się to także na wystawie zbiorowej Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „Portret kobiety”, gdzie prezentowane są typy fotografii plenerowych naturalnych, pozowanych, jak i zdjęcia studyjne, w tym ze znamionami portretu psychologicznego. Na zdjęciach dominują młode kobiety, co wydaje się wpisywać w narrację wykreowaną przez współczesne media i zachodnią kulturę.

W zdecydowanej mniejszości znajdują się fotografie przedstawiające osoby w dojrzałym i starszym wieku. Należy stąd wnioskować, że wystawa jest raczej zbiorem indywidualnych odniesień do fotografii kobiet niż poszukiwaniem obiektywnej prawdy o kobiecie.

Sam temat w sztuce czy fotografii nie jest niczym nowym i istnieje od wieków, będąc nieodłączną częścią każdej kultury. Zarówno w starożytności, jak i dzisiaj - w dobie konsumpcji masowej, zwyczaje, tradycje i mody określają akceptowalne społecznie wizerunki kobiet. Współcześnie wydaje się dominować wzorzec prezentujący kult piękna, młodości i szczęścia.

To potwierdzają w części prezentowane prace członków Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zobaczymy tam również osoby bliskie dla fotografujących, co nawiązuje do tematyki zdjęć zapoczątkowanych przez Alfreda Stieglitza, który przez długi czas fotografował swoją żonę. Indywidualne podejście do tematu oraz różnorodność stylistyczna okazują się w tym przypadku atutem projektu…

Andrzej Pogudz prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego

Autorzy prac na wystawie: Andrzej Bąk, Andrzej Bikowski, Wojciech Chudzik, Janek Cios, Marcin Denis, Wojciech Kapuściński, Piotr Komajda, Ola Kostrubiec, Ewelina Magdziak, Tadeusz Mierzwa, Stanisław Orłowski, Grzegorz Pastuszak, Dawid Podolak, Andrzej Pogudz, Katarzyna Pomian, Janusz Puławski, Marek Ryś, Waldemar Siatka, Adam Swatek, Dariusz Szopa.


Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu
Adres: Rynek Wielki 13, Zamość
Portret kobiety - wystawa fotografii
Wernisaż wystawy: 11 grudzień 2015 r., godz. 17.00
Termin wystawy: 11 grudzień 2015 - 10 styczeń 2016

W górę