Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

gtfNadbałtyckie Centrum Kultury. Ratusz Staromiejski w Gdańsku zaprasza 20 listopada o godz. 18.00 na wystawę zbiorową Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. "Wokół Klimta".

Uczestnicy wystawy: Krystyna Andryszkiewicz, Beata Biernat, Barbara Chmielińska, Magdalena Chmielińska, Iwona Delegiewicz, Adam Dereszkiewicz, Adam Fleks, Jolanta Herburtowska, Wojciech Jung, Maciej Kostun, Andrzej Kraj, Leszek Kułakowski, Maria Laskowska, Elżbieta Mielcarzewicz, Ewa Nagadowska, Eugeniusz Nurzyński, Aleksander Orzechowski, Sławomir Ostaszewski, Janusz Piechota, Piotr Rogalski, Maria Różańska, Jacek Sadłowski, Arkadiusz Srebnik, Jan Stańczak, Urszula Śmiałek, Andrzej Wróblewski

Art Noveau (Francja), Modern Style (Anglia), Jugend Stil (Niemcy), ale też flamandzka, pogardliwa nazwa Paling Stijl (styl węgorzowaty) – to tylko kilka przykładów obrazujących zasięg trendu plastycznego, który od roku 1900 (Wystawa światowa) rozprzestrzenił się głównie w Europie, ale i na innych kontynentach. Polska nazwa stylu: Modernizm – ma również swoich znaczących przedstawicieli z Wyspiańskim na czele, choć on sam nie pozwalał na wpisanie go w ten nurt. Gdańsk, w przeciwieństwie do np. Sopotu, nie był ostoją modernizmu. Gotyk, renesans – tak, ale Jugendstilu jak na lekarstwo.
Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne tą wystawą chce, choć w skromnym wymiarze, dać miastu odrobinę tego klimatu, w wydaniu ambitnym, ale i pastiszu czy wręcz kiczu, jak wielu krytyków sztuki określało ten styl.


Nadbałtyckie Centrum Kultury. Ratusz Staromiejski
Adres: ul. Korzennna 33/35, Gdańsk
Wystawa fotografii GTF - Wokół Klimta
Wernisaż wystawy: 20 listopad 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 20 listopad - 10 grudzień 2015 r.

W górę