Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

fotografia-ojczystaGaleria Fotografii Piktorialnej „Weranda” w Goczałkowicach Zdroju zaprasza 21 listopada o godz. 19.30 na wernisaż wystawy fotografii pt. "Fotografia Ojczysta - wiek XXI".

Po kilkudziesięciu latach niebytu ożywiliśmy ideę Jana Bułhaka, ideę Fotografii Ojczystej, zapoczatkowanej wystawą o tym tytule pokazaną po raz pierwszy w całości w 1938 roku w Warszawie.

Wydarzenie będzie miało miejsce w naszej Galerii Fotografii Piktorialnej (jedynej w Polsce!) WERANDA. Zobaczycie świetne zdjęcia kilkunastu autorów z całej Polski, wystawie towarzyszyć będzie katalog w sporym nakładzie. Kto wpadnie w tym terminie do Goczałkowic będzie uczestniczył w naprawdę znakomitej uczcie dla oka i ducha...

Autorzy wystawy: Bogusława Czajczyk, Witold Bianga, Lucyna Romańska, Jerzy Niedziela, Agnieszka Tomiczek, Grzegorz Meise!, Lilianna Wolnik, Daniel Ejsymont, Katarzyna Łuksza, Bogdan Białczak, Anna Góra, Marek Raba, Joanna Sawieka, Leszek Nowak, Ewa Bijak, Kazimierz Jastrzembski, Renata Winnicka, Henry Pilch, Daria Pawęda, Mirosław Rak, Anna Wyczółkowska, Mieczysław Wielomski.

„Fotografia ojczysta – wiek XXI”

W „Umizgach”, trzeciej księdze „Pana Tadeusza”, Adam Mickiewicz opisuje spór na temat sztuki i piękna pomiędzy światowcem Hrabią a prostaczkiem Tadeuszem. Ten pierwszy zachwyca się li tylko niebem i pięknem flory Italii, natomiast zirytowany Tadeusz wylicza, godne uwiecznienia w sztuce, cuda polskiego krajobrazu. Gdyby „malarstwo” i „malować” zastąpić słowami „fotografia” i „fotografować” otrzymalibyśmy opis niejednego z nas fotografującego krańce świata, a niedostrzegającego godnych tematów tuż za miedzą. Stąd pomysł plenerów, wystaw i albumów z cyklu „Fotografia ojczysta wiek XXI”.

Idea „fotografii ojczystej” narodziła się niemal sto lat temu. Jej pomysłodawcą i niestrudzonym propagatorem był ojciec fotografii polskiej – Jan Bułhak. Fotografowanie ojczystego kraju; krajobrazu i ludzi, tego co zwyczajne i unikalne, w latach tuż po odzyskaniu niepodległości stało się dla niego wyrazem miłości do Ojczyzny. Po niemal stu latach sięgamy po ten cudowny w swojej prostocie pomysł, aby w fotografii artystycznej utrwalić piękno różnych zakątków Polski.

Niniejsza wystawa to skromny wybór prac powstałych w ciągu czterech lat na kilkudziesięciu plenerach fotograficznych. Siłą rzeczy selekcja nie była prosta; ograniczyliśmy się więc głównie do pejzażu wiejskiego. Współczesna fotografia promocyjna działa według prostego schematu; pokazać każde miejsce jako cudowne połączenie tradycji i nowoczesności. Nie poszliśmy tą drogą, bardziej interesujące wydały nam się „cudne manowce” polskiego pejzażu. Z przyjemnością zbaczaliśmy z utartych tras turystycznych, aby docierać do „małych ojczyzn” znanych głównie ich mieszkańcom, do „rajów fotograficznych” odkrywanych przez nas w najmniej spodziewanych zakątkach Polski. Owszem, dostrzegamy w naszym kraju postęp i nowoczesność, kosmiczne technologie i „modern design”, ale niestety te elementy krajobrazu są przeważnie mało malownicze, a bez eufemizmów… są po prostu brzydkie, chaotyczne, napiętnowane bezguściem.

Czy w takim razie ta wystawa to podróż sentymentalna? Po części tak, chociaż sfotografowany przez nas pejzaż istnieje. Nie ukrywamy, że tęskno nam do pewnych wartości nie tylko estetycznych, ale i etycznych. Do świata, w którym człowiek stanowił część natury, czuł pokorę wobec jej sił i potrafił uszanować jej prawa. Wybaczcie nam Państwo tę czułość i zachwyt, a nawet sentymentalizm w ukazywaniu tego, co w powszechnym mniemaniu pospolite i banalne. Mamy nadzieję, że piktorialna interpretacja tych motywów wyda się Państwu szczególnie inspirująca do rozważań nad sztuką fotografii. Znajdziecie więc tu Państwo obrazy dekoracyjne, ale równocześnie z głęboką nutą refleksji nad pięknem, które mieszka nie tylko na krakowskim rynku, nad Morskim Okiem i we wschodzie księżyca nad Wigrami.
Lucyna Romańska, latem 2015


Galeria Fotografii Piktorialnej „Weranda”
Adres: ul. Uzdrowiskowa 54, Goczałkowice Zdrój
Fotografia ojczysta – wiek XXI
Wernisaż wystawy: 21 listopad 2015 r., godz. 19.30
Termin wystawy: 21 listopad - 31 grudzień 2015 r.

W górę