Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

c2Wystawa prac, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem zostanie uroczyście otwarta w Galerii TUMULT w Toruniu w niedzielę 15 listopada 2015 roku o godz. 18.00. Wystawa prezentowana będzie w ramach Festiwalu CAMERIMAGE

Cykl składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.

W ramach wystawy prezentowane będą również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave.
Sandro Miller weźmie udział w wernisażu, a także spotka się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium, które odbędzie się w Operze Nova w Bydgoszczy.
Wystawa prac Sandro Millera została dofinansowana przez Miasto Toruń. Partnerami wystawy są Fundacja Sztuki Świata oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. Wystawę zorganizowano we współpracy z Catherine Edelman Gallery w Chicago.

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem.

Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m. in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012 - 2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie.


Galeria TUMULT
Adres: Rynek Nowomiejski 28, Toruń
Sandro Miller: Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters
Wernisaż wystawy: 15 listopad 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 15 listopad 2015 r. - 15 stycze 2016 r.

W górę