forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Mária Pinčíková - Jestem swoim psem

Miasto - Warszawa.

pincikovaInstytut Słowacki w Warszawie zaprasza 29 października 2015 roku o godz. 17.30 na wernisaż wystawy pt. „Jestem swoim psem” której autorem jest Mária Pinčíková. Wystawa prezentowana w ramach Miesiąca Fotografii Bratysława 2015.

Patrząc na serię prac Pinčíkovej ciężko mowić o dokumencie w utartym tego słowa znaczeniu. Autorka proponuje nam o wiele więcej. Intymne i osobiste opowiadanie, w którym już z daleka widać, że jest nie tylko o Józefie.

Trudno dziś zdefiniować dokładne granice fotografii dokumentalnej. Jednak to, co możemy uważać za jedną z charakterystycznych cech tego gatunku to chęć uchwycenia, zapisania przez autorów zdarzeń, które się przed nimi odgrywają. Już od czasów Henri Cartier-Bressona, aż do Martina Kollara czy Rafała Milacha, wspominając o fotografii dokumentalnej, mówi się o wspaniałych obserwatorach, zdecydowanych momentach, metaforze obrazów, obiektywności czy subiektywnym podejściu „Stało się to w ten sposób, widziałem to w ten sposób, lub stało się to inaczej, widziałem to inaczej”.

Pinčlkova jest dokumentalistką. Jej podejście jest jednak inne. Jak sama mówi, nie chce być pasywną obserwatorką. Stara się być częścią. Częścią historii, opowiadania, sytuacji, Maria wkracza w życie Józefa. Józef jest recydywistą. Intymność i autentyczność powstałej sytuacji stają się kluczowe dla całego cyklu. A właśnie poznanie i zrozumienie życia Józefa, pozwalają autorce nie patrzeć na nie powierzchownie.

Maria opowiada historię Józefa. Wykorzystuje do tego wszystkie środki, które ma właśnie do dyspozycji, jeśli chodzi o fotografię. Nie interesuje jej formalny punkt widzenia. Formalna niejednorodność całej serii jest sama w sobie metaforą. Dla autorki ważna jest dokładność oraz przekaz poszczególnych fotografii. Ich miejsce w zdarzeniu, jak też ich emocjonalna dojrzałość. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pracuje czysto intuicyjnie, Pinčíkova bardzo dokładnie wie, o czym i w jaki sposób chce mówić. I to też robi. Wyjątkowo i przekonująco.

Mária Pinčíková, młoda słowacka dokumentalistka, ur. w 1987 roku w Bratysławie. Obecnie uczy się w Studiu Produkcji Dokumentalnych na Wydziale Filmu i Telewizji w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Wykorzystuje różnorodne podejście do fotografii i filmu, gdzie wszystko ma swój niezastąpiony sens. Pracuje przede wszystkim z rejestracją analogową.


Instytut Słowacki
Adres: ul. Krzywe Kolo 12/14a, Warszawa
Mária Pinčíková - Jestem swoim psem
Wernisaż wystawy: 29 październik 2015 r., godz. 17.30
Termin wystawy: 29 październik - 18 listopad 2015 r.

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież