Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

tks 2015Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza 23 października 2015 roku o godz. 17.00 na wernisaż wystawy pt. "Twórcy kultury śląskiej".

Wydarzenie połączone z promocją kalendarza na rok 2016 i z udziałem samych Twórców - Dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, wystąpi w monodramie "Kolega Mela Gibsona", jazzowy duet Myrczek & Tomaszewski zagra repertuar z płyty "Love Revisited". Będą obecni również pozostali Twórcy z obecnej i wcześniejszych edycji.

Kultura śląska to specyficzny tygiel, w którym, historycznie rzecz ujmując, mieszają się kultura niemiecka, czeska i polska. Czas powojenny również odcisnął swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna cecha kultury Śląska. To jej bogactwo. Można by powiedzieć, że europejskość naszej kultury jest niezaprzeczalna.
Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli nas postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą - krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia.

Dzięki temu, że powstało miejsce w którym ludzie kultury (twórcy i miłośnicy sztuki) mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć - Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim - narodził się pomysł powołania do życia galerii portretu współczesnych twórców kultury śląskiej. Jest to dopiero początek kolekcji, pierwszy krok. To też próba przekonania wielu osób, że nie tylko materią żyje człowiek, ale również wartościami duchowymi, że dzięki twórcom, nasze życie staje się bogatsze, piękniejsze i głębsze.
Autorzy fotografii Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie sportretowali przedstawione osoby. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji była kluczem do „stworzenia” portretu. Inspiracją były również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii.

Wartością dodaną były niewątpliwie długie rozmowy z portretowanymi osobami. Ze splotu tych okoliczności wyłaniały się niebanalne portrety niebanalnych osobowości. Efekty naszej pracy można zobaczyć na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim pt: „Twórcy kultury śląskiej”.
Krzysztof Miller

Trzecia edycja projektu realizowana w 2015 z kalendarzem na 2016 rok. W trzeciej edycji autorzy projektu wykonali portrety kolejnych 12 twórców: Kaya Mirecka-Ploss, Stanisław Niemczyk, Mirosław Neinert, Ewa Uryga, Elżbieta Okupska, Wojciech Myrczek, Ewa Parma, Aleksander Nawarecki, Józef Ligęza, Marek Moś, Ireneusz Walczak, Stanisław Soyka.


Krzysztof Miller - absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTiT w Łodzi (1980r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim.

Marek Wesołowski - członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Śląskim. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmuje się fotografią i projektami graficznymi. Wielokrotnie przedstawiał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.


Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
Adres: ul. Parkowa 1, Nakło Śląskie
Twórcy kultury śląskiej
Wernisaż wystawy: 23 październik 2015 r., godz. 17.00

W górę