Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

jakub sagan2Zapraszamy 12 października 2015 roku o godz. 19.00 do Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie na wernisaz wystawy fotografii Jakuba Sagana pt. „Murderball”. Wystawa towarzyszy 5. międzynarodowemu turniejowi rugby na wózkach Mazovia Cup 2015.

Wystawa Murderball to skondensowany zapis najczystszych sportowych emocji. Opowieść o sportowej pasji zawodników, którzy, aby móc realizować się w sporcie, muszą pokonywać przede wszystkim samych siebie i swoje ograniczenia.

To historia o sportowcach, dla których przeszkody nie istnieją. Reguły gry w rugby na wózkach zostały opisane po raz pierwszy w Kanadzie w końcu lat 70-tych. Początkowo dyscyplinę nazywano: „murderball”, czyli „mordercza piłka”.

Sport ten zaczął zyskiwać na popularności w latach 80-tych, kiedy nadano mu oficjalną, używaną dziś nazwę „rugby na wózkach”. W Polsce pierwsze szkolenia i treningi odbywały się od 1997 roku, a w roku 1999 Polacy po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie. Jesienią 2001 roku powstała Polska Liga Rugby na Wózkach. Obecnie bierze w niej udział 13 zespołów, a reprezentacja Polski niemal każdego roku poprawia swoje osiągnięcia na Mistrzostwach Europy.

- Gdy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem na własne oczy mecz rugby na wózkach byłem jak zahipnotyzowany – mówi autor zdjęć Jakub Sagan. - Myśląc z podziwem o sportowcach, którzy wciąż pokonują swe fizyczne granice, z reguły odnosimy się do osób pełnosprawnych. Z czym jednak może równać się podziw dla sportowców niepełnosprawnych, którzy pokonują o wiele, wiele wyżej zwieszoną poprzeczkę. Czy może być coś bardziej inspirującego i motywującego? Mam nadzieję, że moja fotografia jest w stanie choćby na moment obudzić w nas wrażliwość i zwrócić uwagę na tych wyjątkowych sportowców, których głęboko podziwiam, stawiając ich na najwyższym podium w każdej sportowej i poza sportowej dyscyplinie.

Jakub Sagan - tworzy głównie prace czarno - białe o tematyce humanistycznej, a także fotografie krajobrazowe. Obecna wystawa jest kontynuacją zaprezentowanej w październiku 2014 roku w Lex Gallery w Warszawie wystawy „Kobieca twarz – rugby”. Współpracuje z Biurem Prasowym Dowództwa Sił Powietrznych od 2010 roku, realizował m. in. oficjalny serwis fotograficzny dla Biura Prasowego DSP dla Radom Airshow 2011 oraz 2013 i wiele innych projektów fotograficznych dla Sił Powietrznych. Jest twórcą projektów fotograficznych m. in. dla Orkiestry Polskiego Radia, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka, Torów Wyścigów Konnych Służewiec. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Ekwiwalenty”.


Galeria Sztuki Ratusz
Adres: ul. Piłsudskiego 41, Legionowo
Jakub Sagan - Murderball
Wernisaż wystawy: 12 październik 2015 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 12 - 22 październik 2015 r.

W górę