Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Plakat Wystawa SCWiS1 października 2015 roku o godz. 12.00 na katowickim Rynku zostanie otwarta wystawa „Katowice - miasto wolności". Ekspozycja składa się z 12 dwustronnych plansz – ze zdjęciami znanych śląskich fotoreporterów (m.in. Stanisława Jakubowskiego i Bogdana Kułakowskiego), którzy dokumentowali ważne, burzliwe i tragiczne wydarzenia w czasie ostatniej dekady PRL-u.

W tym roku minęło 35 lat od podpisania porozumień sierpniowo-wrześniowych (w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej). Droga do niepodległości była długa, ale jej najważniejszym momentem był rok 1980, kiedy ogromny zryw społeczny powołał do życia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Związek był ogromną siłą opozycyjną wobec władzy komunistycznej.

Ówczesne wydarzenia wpisały się w historię Katowic. To właśnie tutaj działały dwie ogromne komisje związkowe: MKZ Katowice oraz MKR Jastrzębie; w Spodku, dzięki Solidarności, wystawiono Tragedię Romantyczną; w mieście działała Wszechnica Górnośląska; poza cenzurą były drukowane liczne tytuły; na ulicach Katowic odbywały się manifestacje, zaś po wprowadzeniu stanu wojennego to właśnie w katowickiej kopalni Wujek padły strzały do strajkujących górników. Od kul wystrzelonych przez pluton specjalny ZOMO zginęło dziewięciu górników.

Historia opowiedziana na wystawie zaczyna się w 1980 roku a kończy w 1989 - zdjęciem, które przedstawia spotkanie w wyborcami przed Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego.

Organizatorzy: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów


Katowice - Rynek
Katowice - miasto wolności
Wernisaż wystawy: 1 październik 2015 r., godz. 12.00

W górę