forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Katowice - miasto wolności

Miasto - Katowice.

Plakat Wystawa SCWiS1 października 2015 roku o godz. 12.00 na katowickim Rynku zostanie otwarta wystawa „Katowice - miasto wolności". Ekspozycja składa się z 12 dwustronnych plansz – ze zdjęciami znanych śląskich fotoreporterów (m.in. Stanisława Jakubowskiego i Bogdana Kułakowskiego), którzy dokumentowali ważne, burzliwe i tragiczne wydarzenia w czasie ostatniej dekady PRL-u.

W tym roku minęło 35 lat od podpisania porozumień sierpniowo-wrześniowych (w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej). Droga do niepodległości była długa, ale jej najważniejszym momentem był rok 1980, kiedy ogromny zryw społeczny powołał do życia Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Związek był ogromną siłą opozycyjną wobec władzy komunistycznej.

Ówczesne wydarzenia wpisały się w historię Katowic. To właśnie tutaj działały dwie ogromne komisje związkowe: MKZ Katowice oraz MKR Jastrzębie; w Spodku, dzięki Solidarności, wystawiono Tragedię Romantyczną; w mieście działała Wszechnica Górnośląska; poza cenzurą były drukowane liczne tytuły; na ulicach Katowic odbywały się manifestacje, zaś po wprowadzeniu stanu wojennego to właśnie w katowickiej kopalni Wujek padły strzały do strajkujących górników. Od kul wystrzelonych przez pluton specjalny ZOMO zginęło dziewięciu górników.

Historia opowiedziana na wystawie zaczyna się w 1980 roku a kończy w 1989 - zdjęciem, które przedstawia spotkanie w wyborcami przed Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego.

Organizatorzy: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów


Katowice - Rynek
Katowice - miasto wolności
Wernisaż wystawy: 1 październik 2015 r., godz. 12.00

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież