Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

obraz polskiCentrum Kultury Teatr w Grudziądzu zaprasza w niedzielę 27 września 2015 roku o godz. 12.00 na wernisaż wystawy fotografii Romana Timofiejuka pt. „Obraz Polski”.

Prezentowane fotografie należą do serii "Obraz polski", którą kontynuuję od pewnego czasu. Używając w aparacie czarno-białej błony cyfrowej odkrywam na nowo znaczenie otaczającego mnie krajobrazu i odczuwam jego silne oddziaływanie na moją osobowość. W zapisie czarno-białym, okolice polskiego wybrzeża nabierają dziwnego odrealnionego znaczenia, przedstawiają sobą inny magiczny świat równoległej rzeczywistości. W tym świecie pozbawionym kolorów wszystko może się wydarzyć.

Czarno-biały sposób fotografowania skupia na istotnych i charakterystycznych elementach krajobrazu.

Nazywając cykl zdjęć „Obraz polski”, mam na myśli przymiotnik i rzeczownik. Ponieważ zdjęciami opisana jest Polska ale też moje fotografie opisują charakterystyczne krajobrazy polskie. Napotkane w plenerach obrazy w czarni i bieli mają w sobie niezwykłe piękno, dlatego też stają się dla mnie wyjątkowo atrakcyjne. Staram się wyszukiwać w plenerach tematy czyste i ascetyczne, które dają odbiorcy możliwość interpretacji moich fotografii plenerowych.
Roman Timofiejuk

Romana Timofiejuka fascynacje morzem
"Obraz polski”, to tytuł cyklu fotogramów zaprezentowanych mi do ich formalnej i merytorycznej oceny przez ich autora Romana Timofiejuka. Po przejrzeniu tego materiału, składającego się z kilkudziesięciu czarno-białych obrazów fotograficznych, zobaczyłem nietuzinkowe, wyrafinowane piękno naszego bałtyckiego morza oczami zafascynowanego nim artysty.

W swoim autorskim oświadczeniu na temat tej z wielu względów interesującej serii zdjęć napisał, że realizował ją od pewnego czasu i dalej prowadzi prace nad jej rozbudową. Dalej mówi o swojej postawie poszukiwacza skupionego na istotnych elementach krajobrazu.

Te konstatacje Romana Timofiejuka są zgodne również z moją oceną piękna, urody, uroku tych fotografowanych przez niego miejsc. Sądzę, że artysta zapewne zrealizował jeszcze wiele ujęć nadbałtyckich plaż, ale wybrał te dla siebie najważniejsze i nie popełnił błędu. Nie przegadał tego zbioru. Świadomie określił w nim swoją postawę twórczą. Zobaczył i pokazał, znalazł na to sposób co dla wielu jest nieuchwytne a co stanowi o sensie i treści tych prac, zawartych w tytule ,, Obrazów polskich”. Cykl otwiera symboliczne zdjęcie-podzielonej poziomo na dwie równe części przestrzeni morza. Przy całym jego pięknie pokazanych struktur falującej wody i powietrznego nad nią nieboskłonu, odbieramy ten obraz, mimo czarno-białej fotograficznej konwencji-jako naszą biało-czerwoną narodową flagę. Proste ujęcie, ale jak znaczące dla nas Polaków.

Dalsze fotogramy komponowane są również na wyrazistych podziałach wnętrza kadru. Te istotne decyzje w ustawianiu kompozycji Roman Timofiejuk realizuje w swoisty sposób-dynamizując zjawisko fotografowanego pleneru. Podbudowując jego dynamikę i ekspresję odpowiednim kadrowaniem porządkującym poszczególne strefy środowiska materialnego i znaczeniowe konteksty zdjęcia (to dotyczy wszystkiego czego nie widzimy w obrazie włącznie z jego twórcą). Robi wybory godne mistrzów polskiego pejzażu fotograficznego.
Każde z tych pejzażowych ujęć, czyta się, ogląda w całym zróżnicowaniu tonalności i strukturalności dążącej do harmonijnej całości. Ten czarno, srebrzysto, biały świat, czasami niepokojący, nastrojowy, na pozór lapidarny-odkrywa przed nami naturę polskiego nadmorskiego pejzażu. Zróżnicowanego nie tylko w swoich nostalgicznych odmiennościach, wyciszeniach pulsującego od wiecznie Bałtyku.
Sądzę, że fotografowanie morza przez Timofiejuka to nie tylko wysublimowana sztuka, formalnych, artystycznych procedur posługiwania się aparatem-to także rodzaj symbiozy i zauroczenie tym również urozmaiconym w formy architektoniczne akwenem. Bogactwo znaczeniowe, treści, dotyczące polskości tego terenu jest niezaprzeczalne.

Czekam na następne obrazy z tego cyklu.
dr Marian Panek Częstochowa

Roman Timofiejuk - polski artysta fotografik mieszka w Gdyni, fotografuje od 1979 roku. Zajmował się fotografią reklamową, katalogową, portretową. Od 1988 r, jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, należy również do Stowarzyszenia Marynistów Polskich i Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie.
Fotografią zajmuje się ok. 35 lat, w jego dorobku artystycznym jest wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw oraz udział w różnych konkursach i projektach fotograficznych. Obecnie poświęca się całkowicie działalności artystycznej. Aktualnie skończył przygotowanie zdjęć do wystawy fotograficznej „Odyseja”.


Centrum Kultury Teatr
Adres: ul. Teatralna 1, Grudziądz
Roman Timofiejuk - Obraz Polski
Wernisaż wystawy: 27 wrzesień 2015 r., godz. 12.00
Termin wystawy: 27 wrzesień - 25 październik 2015

W górę