Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

bartek-jarmolinskiGaleria Olympia w Krakowie zaprasza 2 października br. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy Bartka Jarmolińskiego, pt. "Uwarunkowania genetyczne".

Dziedziczenie jest to zespół procesów, dzięki którym potomstwo podobne jest do rodziców. Na skutek mutacji genowych może dochodzić jednak do pewnych zaburzeń, które powodują choroby genetyczne. Skłonności a także choroby takie mogą być uwarunkowanie chromosomalnie (brak określonego chromosomu lud ich nadmiar). Związane z płcią to natomiast hemofilia i daltonizm. Jako cechy recesywne choroby te ujawniają się głównie u mężczyzn. U kobiet są one równoważone drugim prawidłowym chromosomem. Anomalia chromosomu X wywołują często Zespół Klinefeltera czy Zespół Tunera.

Istnieją także dziedziczone skłonności, najczęściej obejmują one regularne zażywanie środków prowadzących do trwałych uszczerbków na zdrowiu oraz uzależnienie od innych osobowości czy sztuk z obszaru audiowizualnego. Od 2006 roku powstają zdjęcia dokumentujące szczególnego rodzaju relacje Bartka Jarmolińskiego z mentorem – ojcem Jackiem Malczewskim. Jarmoliński fotografuje się z autoportretami Malczewskiego. Powstaje prywatne archiwum zdjęć, które  sprowadza postać Malczewskiego oraz autora do jednej płaszczyzny, do jednego obszaru.

Estetyka oraz charakter tych fotografii odnoszą się do zdjęć z przełomu XIX i XX wieku. Głównym powodem powstania projektu Bartka Jarmolińskiego są odniesienia do postaci Malczewskiego, w ujęciu autoportretów każdego z obu artystów oraz ich szczególnego kontekstu. Tytułowe Uwarunkowania genetyczne obrazują skłonności do bogatej kreacji i symboliki przedstawiania własnej postaci oraz odnoszą się do zaangażowania w obszar malarstwa i znaczenia roli artysty.

Bartek Jarmoliński - urodzony w 1975 roku. Ukończył ASP w Łodzi, gdzie mieszka i pracuje. Tematyką jego prac jest człowiek w różnych aspektach jego bytności. Głównym środkiem wyrazu jest dla niego obraz. W swych projektach wykorzystuje również fotografię oraz video, będące najczęściej zapisem jego performensów przed kamerą.


Galeria Olympia
Adres: Limanowskiego 24/4b, Kraków
Bartek Jarmoliński - Uwarunkowania genetyczne
Wernisaż wystawy: 2 październik 2015 r., godz. 19.00
Termin wystawy: 2 październik - 6 listopad 2015 r.

W górę