Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

diana-lelonek25 września w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015 w Lookout Gallery w Warszawie odbędzie się o godz. 18.00 wernisaż wystawy fotografii Diany Lelonek – Yesterday I met a really wild man. Fotografie kwestionują obraz świata, w którym człowiek zajmuje centralną, uprzywilejowaną pozycję.

Twórczość Diany Lelonek nawiązuje do posthumanizmu i, podobnie jak ten nurt intelektualny, krytykuje humanizm za jego antropocentryzm. Zabieg, którego dokonuje Diana Lelonek wiąże się z zatarciem odrębnej, ludzkiej tożsamości. Pozujący artystce naturyści zostali przedstawieni w sposób, w jaki zwykle obrazuje się stada zwierząt lub pierwotne, nomadyczne plemiona wyobrażone w otoczeniu przyrody.

Dzięki zachowaniu na drugich planach pejzaży elementów zabudowy miejskiej bądź infrastruktury przemysłowej fotografie nie oferują wizji powrotu do natury. Artystka wybiera miejsca pomiędzy, w których niezagospodarowane przez człowieka obrzeża miast i cywilizacji przejmuje synantropijna roślinność. Przedstawienia nagich ludzi w otoczeniu przyrody odsyłają historycystyczną świadomość w odległą, pierwotną przeszłość człowieka, ale elementy cywilizacji wyraźnie umiejscawiają je we współczesności.
ADVERTISEMENT

Prezentowana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015 wystawa stawia sobie za cel przyjrzenie się poruszanemu przez Dianę Lelonek problemowi z perspektywy sztuki, humanistyki i nauk przyrodniczych. W ramach towarzyszących wystawie wywiadów i spotkań można skonfrontować stanowisko artystki nie tylko z poglądami zajmujących się posthumanizmem wykładowców filozofii, ale także przedstawicieli nauk przyrodniczych. Finalny kształt wystawy jest efektem próby nawiązania dialogu na styku kilku różnych dyscyplin – szczególnie istotnej w obecnym momencie, kiedy zaczynamy mieć świadomość, że ekspansja gatunkowa człowieka zagraża przetrwaniu innych form życia na Ziemi i samym ludziom.

Diana Lelonek – urodziła się w 1988 roku. Jest absolwentką wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, obecnie jest asystentką w VII Pracowni Fotografii Intermedialnej. Podstawą jej działań jest fotografia, którą łączy z innymi mediami. Interesują ją działania z pogranicza bioartu. Jest laureatką międzynarodowych konkursów, m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie i ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Szwajcarii. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Fotografii w Lozannie.


Lookout Gallery
Adres:     Puławska 41, Warszawa
Diana Lelonek - Yesterday I met a really wild man
Wernisaż wystawy: 25  2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 25 wrzesień - 22 listopad 2015 r.

W górę