forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Tribute To Jerzy Lewczyński

Miasto - Warszawa.

lewczynskiGaleria Asymetria w Warszawie zaprasza w piątek 25 września 2015 roku w godz. 16:42 - 21:00, na otwarcie wystawy pt. "Tribute To Jerzy Lewczyński". Wystawa obbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015.

Próba nowej psychogeografii sztuki z udziałem: Andrij Bojarow, Tommaso Bonaventura, Mateusz Choróbski, Piotr Duma, Michał Jelski, Mikołaj Długosz, Arno Gisinger, Anna Orłowska, Błażej Pindor, Krzysztof Pijarski, Ronit Porat, Szymon Rogiński, Tomasz Szerszeń, Yan Tomaszewski.

„Moje życie rzucone w wiek dwudziesty pełne było dramatycznych konieczności wyboru. Dzięki fotografii zatrzymałem część z tego co dotykało mojej fizycznej i psychicznej egzystencji. Zawsze starałem się znaleźć usprawiedliwienie dotykających uderzeń losu ale i zatrzymać smak doznawanego szczęścia. Jak wkleić do albumu-życia te obrazy, które wracają z dalekiego czasu coraz to w innym oświetleniu dzisiejszego doświadczenia i poznania?”
Jerzy Lewczyński

Fundacja Asymetrii oraz Instytut Jerzego Lewczyńskiego (w budowie) piszą:
Podczas Warsaw Gallery Weekend 2015, w przestrzeni Asymetrii otwieramy instalację/archiwum Jerzego Lewczyńskiego będącej zalążkiem Instytutu JL.

Prezentacji tej towarzyszyć będzie wystawa: Tribute To, prace wykonane przez artystów współczesnych, „podarowane” Jerzemu Lewczyńskiemu ale niekoniecznie mu wierne, pamiętajmy, że jedną z najważniejszych cech jego twórczości było „poddawanie w wątpliwość”.

W następnym kroku, do prac współczesnych zostanie dołączony komentarz składający się z prac JL, zaczerpniętych z jego dziennika wizualnego, w punkcie przekroczenia ich granic; czasowych i geograficznych. To przejście od notatnika, przez prace artystów współczesnych, do „historycznego” ich komentarza będzie rodzajem sytuacjonistycznego dryfu, terminu zaczerpniętego od francuskiego artysty Guy Deborda (jak o tym pisze Paweł Mościcki; „dérive” źródłowo „oznacza zarówno dryf okrętów, jak i kontynentów, a także zbaczanie z kursu lub po prostu swobodne płynięcie bez steru”), a programowo „oznacza on pospieszne przejście przez zróżnicowane otoczenie”. Dryfowanie u sytuacjonistów miało prowadzić do stworzenia nowej nauki nazywanej przez nich psychogeografią jako badania praw i efektów geograficznego otoczenia.

Dzisiaj w galerii Asymetria wspólne dryfowanie artysty już nie żyjącego i współczesnych, ma służyć takim przemieszczeniom w polu fotografii, by spróbować utworzyć nowe warunki do zakwestionowania jej granic, jej nowej psychogeografii.


Galeria Asymetria
Adres: ul. Jakubowska 16, Warszawa
Tribute To Jerzy Lewczyński
Wernisaż wystawy: 25 wrzesień 2015 r., godz. 16.42 - 21.00
Termin wystawy: 25 wrzesień - 31 październik 2015 r.

Podobne artykuły :

» Marcin Pawlik - niewidzialne

Galeria ZPAF „Za szafą" we Wrocławiu zaprasza 16 września 2016 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Marcina Pawlika z cyklu „niewidzialne”. Zapraszamy.

» IX Wystawa kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y

Klub Fabularna w Katowicach zaprasza 7 stycznia 2016 o godz. 19.00 na wernisaż IX Wystawy kolektywu Kopalnia Obrazu: Ekran_y.

» Portret kobiety - wystawa fotografii ZTF

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 11 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 do Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii pt. „Portret kobiety”.

» Bolesław Dymiński - Fotografia górnicza

Wiejski Dom Kultury w Olzie zaprasza do Galerii "Na Sali" na wystawę Bolesława Dymińskiego pt. "Fotografia górnicza". Wystawa czynna w dniach od 4 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. Finisaż...

» World Press Photo 2015 w Opolu

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież