Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

lewczynskiGaleria Asymetria w Warszawie zaprasza w piątek 25 września 2015 roku w godz. 16:42 - 21:00, na otwarcie wystawy pt. "Tribute To Jerzy Lewczyński". Wystawa obbywa się w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015.

Próba nowej psychogeografii sztuki z udziałem: Andrij Bojarow, Tommaso Bonaventura, Mateusz Choróbski, Piotr Duma, Michał Jelski, Mikołaj Długosz, Arno Gisinger, Anna Orłowska, Błażej Pindor, Krzysztof Pijarski, Ronit Porat, Szymon Rogiński, Tomasz Szerszeń, Yan Tomaszewski.

„Moje życie rzucone w wiek dwudziesty pełne było dramatycznych konieczności wyboru. Dzięki fotografii zatrzymałem część z tego co dotykało mojej fizycznej i psychicznej egzystencji. Zawsze starałem się znaleźć usprawiedliwienie dotykających uderzeń losu ale i zatrzymać smak doznawanego szczęścia. Jak wkleić do albumu-życia te obrazy, które wracają z dalekiego czasu coraz to w innym oświetleniu dzisiejszego doświadczenia i poznania?”
Jerzy Lewczyński

Fundacja Asymetrii oraz Instytut Jerzego Lewczyńskiego (w budowie) piszą:
Podczas Warsaw Gallery Weekend 2015, w przestrzeni Asymetrii otwieramy instalację/archiwum Jerzego Lewczyńskiego będącej zalążkiem Instytutu JL.

Prezentacji tej towarzyszyć będzie wystawa: Tribute To, prace wykonane przez artystów współczesnych, „podarowane” Jerzemu Lewczyńskiemu ale niekoniecznie mu wierne, pamiętajmy, że jedną z najważniejszych cech jego twórczości było „poddawanie w wątpliwość”.

W następnym kroku, do prac współczesnych zostanie dołączony komentarz składający się z prac JL, zaczerpniętych z jego dziennika wizualnego, w punkcie przekroczenia ich granic; czasowych i geograficznych. To przejście od notatnika, przez prace artystów współczesnych, do „historycznego” ich komentarza będzie rodzajem sytuacjonistycznego dryfu, terminu zaczerpniętego od francuskiego artysty Guy Deborda (jak o tym pisze Paweł Mościcki; „dérive” źródłowo „oznacza zarówno dryf okrętów, jak i kontynentów, a także zbaczanie z kursu lub po prostu swobodne płynięcie bez steru”), a programowo „oznacza on pospieszne przejście przez zróżnicowane otoczenie”. Dryfowanie u sytuacjonistów miało prowadzić do stworzenia nowej nauki nazywanej przez nich psychogeografią jako badania praw i efektów geograficznego otoczenia.

Dzisiaj w galerii Asymetria wspólne dryfowanie artysty już nie żyjącego i współczesnych, ma służyć takim przemieszczeniom w polu fotografii, by spróbować utworzyć nowe warunki do zakwestionowania jej granic, jej nowej psychogeografii.


Galeria Asymetria
Adres: ul. Jakubowska 16, Warszawa
Tribute To Jerzy Lewczyński
Wernisaż wystawy: 25 wrzesień 2015 r., godz. 16.42 - 21.00
Termin wystawy: 25 wrzesień - 31 październik 2015 r.

W górę