Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

m hendrysGaleria Pauza w Krakowie zaprasza 24 września br. na wernisaż wystawy fotografii otworkowych Michaliny Hendrys pt. "Autoportret" oraz projekcja filmów autorki zdjęć: "Widzialne-niewidzialne" i "Sny prawdziwe".

Artystka do stworzenia pracy wykorzystała technikę wielootworkową. Zaprojektował specjalny aparat i wymienne matryce, z których później stworzyła książkę. Udało jej się wypracować rozmieszczenie otworków w tak precyzyjny sposób, by ich zagęszczenie tworzyło jaśniejsze i ciemniejsze partie obrazu. Poprzez bardziej lub mniej nakładające się multiplikacje.

Projekt złożyła z wielu prostokątów, każdy z nich jest skanem w skali 1:1 papieru fotograficznego. Montaż zastosowała jedynie w czerniach, czyli poza właściwym obrazem. Po to, aby połączyć fragmenty obrazu naświetlane w różny sposób. Istotny był dla niej proces powstawania pracy, czasochłonne dziurkowanie matryc, naświetlanie, wywoływanie i składanie było dla niej jak wdrapywanie się na wielką górę, krok po kroku.

Wybrała Matterhorn, który jest uważany za najpiękniejszą górę świata, ponieważ jest to góra symbol, ikona, ukazująca naturę, jako piękną i niebezpieczną jednocześnie. Praca ta jest poszukiwaniem własnej drogi w życiu i sztuce, próbą wtopienia się w naturę, z którą artystka jest mocno związana, jest to jej autoportret.

Michalina Hendrys – urodzona w 1989 r. - mieszka i tworzy w Krakowie. Absolwentka wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawniej ASP). Szczególnie interesuje się szeroko rozumianą fotografią otworkową. Tworzy własne kamery obscury starając się wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje ta technika. Tworzy zarówno zdjęcia otworkowe jak i filmy oparte na zjawisku ciemni optycznej. W swoich projektach dąży do porzucenia dwuwymiarowego rozumienia fotografii, na wiele sposobów akcentując jej przestrzenność, wykorzystuje w tym celu emulsję fotograficzną i metody własne. Tematy jej projektów dotyczą przestrzeni, pejzażu oraz portretu.


Galeria Pauza
Adres: ul. Stolarska 5/3, Kraków
Michalina Hendrys - Autoportret
Wernisaż wystawy: 24 wrzesień 2015 r., godz. 19.00
Termin wystawy: od 24 wrzesień - 31 październik 2015

W górę