Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

fala upałuKlub Firlej we Wrocławiu, zaprasza 24 września 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt.„Fala upału” której autorem jest Rafał Michalak. Wstęp wolny.

„Fala upału” jest formą wizualnego pamiętnika wydarzeń, które zostały spontanicznie zarejestrowane w sierpniu i wrześniu 2014 roku. Bezpośrednim bodźcem do jego powstania była emocjonalna relacja pomiędzy fotografem a autorką zacytowanego fragmentu wiersza.

Istotą tego cyklu jest balansowanie na granicy realnego i nierealnego. Tam, gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością, dochodzi często do zamiany ról: to co realne, jesteśmy skłonni uznać za wyimaginowane, a zdarzenia wyśnione przyjmujemy za rzeczywiste. Zamiarem autora nie było jednak koncentrowanie się na tej pozornej sprzeczności, nie udziela on jednoznacznych odpowiedzi w tej kwestii, pozostawiając możliwość interpretacji odbiorcy.

Sytuacje ukazane w „Fali upału” trudno wprost określić jako faktycznie zaistniałe. Nie można im jednakże odmówić realizmu, chociażby ze względu na dokumentalny czy paradokumentalny charakter zdjęć. Fragment wiersza Magdaleny Bieleckiej – bohaterki cyklu – nie wiadomo, czy będzie, to jednoczesne zaprzeczenie i zwątpienie, ale na pewno nie zdeklarowana negacja tego, co dopiero nadejdzie.

Większość prac prezentowanych na wystawie zostało wykonanych techniką o nazwie fotoakwatinta. Jest to metoda zaliczana do grafiki warsztatowej, wykorzystująca zarówno współczesny sposób reprodukcji obrazu na matrycy, jak i możliwości jednej z technik druku wklęsłego – akwatinty – wynalezionej w latach sześćdziesiątych XVIII wieku. Wykonanie matrycy polega na zastosowaniu kilku prostych procesów fizyko-chemicznych. Metalowa płyta, na której znajduje się reprodukcja fotografii, a dokładnie jej obraz negatywowy, jest pokrywana sproszkowaną kalafonią. Płyta jest następnie podgrzewana, a kalafonia topiąc się, przylega do powierzchni metalu. Utrwalenie obrazu na matrycy następuje pod wpływem działania kwasu azotowego, który wytrawia płaszczyzny obrazu. W wyniku tego procesu uzyskujemy zróżnicowanie głębokości trawionych miejsc, a po nałożeniu farby drukarskiej i przepuszczeniu przez prasę nadajemy odbitce odpowiednie półtony. Wygląd odbitki przypomina akwarelę lub rysunek wykonany tuszem. Na wystawie będzie można również zobaczyć kilka wielkoformatowych czarno-białych fotografii wykonanych z negatywów.

Rafał Michalak - urodzony w 1971 r. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Studiował politologię i public relations, a obecnie poszerza swoją wiedzę studiując fotografię na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od wielu lat jest związany z branżą reklamową i fotografią komercyjną. Zajmuje się komunikacją marki oraz tworzy identyfikację wizualną dla firm i korporacji. W twórczości artystycznej Rafała Michalaka, najważniejszym elementem poszukiwań jest człowiek jako indywidualność oraz jego miejsce w zmieniającym się świecie. Odniesienia do nauk humanistycznych – socjologii i psychologii, literatura oraz sztuki wizualne – głównie malarstwo i film, stanowią dla niego najważniejszy fundament.


Klub Firlej
Adres: ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Rafał Michalak - Fala upału
Wernisaż wysawy: 24 wrzesień 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 24 wrzesień - 25 październik 2015 r.

W górę