forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Zdzisław Siwik - fotografia

Miasto - Konin.

z siwikCKiS w Koninie zaprasza 10 września br. o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Siwika. Na wystawę składają się zdjęcia wykonane w latach 1992–2015, które łączy subiektywny sposób patrzenia autora na rzeczywistość.

Zdjęcia podkreślają, że to co na nich widzimy, już należy do przeszłości, jest jedynie jej śladem. Autor zaznacza: „Chciałbym, żeby odbiorca, oglądając moje prace, mógł nie tylko coś zobaczyć, ale i przeżyć to, co było moim udziałem w przeszłości podczas fotografowania”.

Zdzisław Siwik jest… nienasycony. Już nie chodzi mu tylko (!) o utrwalenie zdarzenia i pokazania go tak, jak – posługując się określeniem Roberta Bressona, francuskiego reżysera – „bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Zdzisław z pojedynczych zdarzeń chce tworzyć opowiadania. Nam, widzom, podpowiada, że oglądając jego zdjęcia, także możemy być twórcami opowieści.

W katalogu do wystawy i na samej wystawie ułożył zdjęcia parami (choć są także funkcjonujące niczym wolne elektrony). Z tego ułożenia wyszły historie o czapkach, o architekturze, o dźwiękach – że podsunę najoczywistsze. Ale jest też w jego zdjęciach publicystyka, historia, opowieści o ludziach i ich pasjach. Te zdjęcia można zresztą, jak podpowiada autor, próbować układać inaczej. Powstaną wówczas nowe opowiadania.

(fragment tekstu autorstwa Andrzeja Duszy, zamieszczonego w katalogu wystawy)

Zdzisław Siwik (ur. w 1975 r. w Koninie) – fotograf, reżyser, montażysta filmów dokumentalnych i teledysków, fotoreporter portalu internetowego „Kulturalny Konin”. Absolwent Kolegium Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1999) i Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi (2006). Laureat Nagrody Specjalnej im. Aleksandra Kamińskiego na XIII Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (2003) za film Spotkanie, Nagrody Jury na II Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (2004) w kategorii niezależny film dokumentalny za film Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, I nagrody na XXIII Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu (2011) za film Moje pięć minut. Za autorski dokument Joto Giotto Dimitrow zdobył Nagrodę Główną na Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra w Warszawie (2014). Współpracował również przy tworzeniu produkcji innych filmowców (m.in. Andrzeja Mosia, Radosława Ładczuka, Macieja Plamowskiego). Wyreżyserował teledyski m.in. dla Kamila Wasickiego oraz marokańskiego pieśniarza Cheb Kadera. Jego zdjęcie pt. Spacerek było w 2015 roku nominowane do finału Grand Press Photo w kategorii Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze.


Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Adres: Okólna 47a, Konin
Zdzisław Siwik - fotografia
Wernisaż wystawy: 10 wrzesień 2015 r., godz. 18.00
Termin wystawy: 10 wrzesień - 2 październik 2015 r.

Podobne artykuły :

» Jowita Mormul - Replikacje

Galeria 022 mieszcząca się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie zaprasza 26 września 2016 roku o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Jowity Mormul pt. „Replikacje”.

» Wacław Wantuch - Platinium

Leica 6x7 Gallery Warszawie zaprasza 15 września 2016 roku o godz. 19.00 na Wernisaż wystawy fotografii Wacława Wantucha pt. „Platinium”. Leica 6×7 Gallery zaprezentuje nowe oblicze oraz nowy...

» Stefania Gurdowa - Klisze przechowuje się

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz Galeria Nierzeczywista w Rzeszowie zaprasza Wernisaż w 12 sierpnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii pt. „Klisze przechowuje się”...

» 100x100 - Stefan Arczyński - wystawa fotografii

Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz zaprasza 30 lipca 2016 roku o godz. 17.00 na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego z okazji setnych urodzin artysty.

» Michał Edward Dudek - Wystawa heliografii

Zapraszamy 20 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 do Kawiarnii Kosmos we Wrocławiu na wernisaż wystawy heliografii Michała Edwarda Dudka. Wystawa dedykowana wybitnemu aktorowi Zdzisławowi...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy


Odśwież