Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

konotacja-plakatGaleria Obok ZPAF w Warszawie zaprasza w środę 22 lipca 2015 r. o godz. 19.00 na wernisaż wystawy fotografii Izy Maciusowicz pt. "Konotacja".

Żyjemy w czasach, gdzie obraz niesie za sobą czasem o wiele więcej treści, niż słowny opis, pozostawiając jednocześnie każdej z oglądających osób możliwość subiektywnego odbioru i własnej interpretacji oglądanego zdjęcia. Z drugiej strony obraz jak - pejzaż, niezależnie od tego, czy będzie to sielankowy krajobraz wiejskiej przyrody, czy miejska weduta zdaje się być czymś z góry określonym - drzewa, ulice, domy, chmury, ludzie.

W wypadku fotografii Izy Maciusowicz ta przewidywalność elementów jakie można wykorzystać do zakomponowania zdjęcia nie pokrywa się do końca z tym, co widzimy na wystawie. To co oglądamy to różne wycinki rzeczywistości. Zasadnym wydaje się określenie, że zdjęcia autorki przypominają raczej notatki fotograficzne, pobieżny zapis historii, lub nawet bardziej własnych emocji powiązanych z konkretnym miejscem, niż samej - otaczającej autorkę - przestrzeni. Widzowi pozostaje zabawa w Sherlocka Holmesa, który drogą dedukcji próbuje zgadnąć znaczenie zdjęć.

Gdy przyjrzymy się dokładnie autorka pozostawia widzom pewien trop, który pozwala poruszać się po tym czarno-białym świecie. Gdy patrzymy na czarno-białe zdjęcia ułożone obok siebie, zaczynamy rozumieć pewną symbolikę przedstawień i dostrzegać wzajemne relacje pomiędzy zdjęciami. Czapla siedząca samotnie na gałęzi, znajduje odpowiedź w ujęciu samolotu na tle nieba, dachy domów nawiązują do ośnieżonych górskich szczytów…

Wszystko zaczyna się jawić jako pewien porządek rzeczy, nieważne czy naturalny, czy stworzony ręką człowieka. Porządek, w którym dominują linie kompozycji i czarno-biały walor, a wszystko to zamknięte na płaszczyźnie kwadratów…
Anna Wolska

Iza Maciusowicz - fotograf, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Studia Doktoranckie na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolekcjonerka albumów fotograficznych. Z aparatem fotograficznym eksploruje otaczającą ją przestrzeń. Jej nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zostały opublikowane w brytyjskim piśmie Black+White Photography oraz dwukrotnie w amerykańskim magazynie Color. W 2013 wydała swój autorski album Creation Space.


Galeria Obok ZPAF
Adres: Plac Zamkowy 8, Warszawa
Iza Maciusowicz - Konotacja
Wernisaż wystawy:  22 lipiec 2015 r. godz. 19.00
Termin wystawy: 22 lipiec - 31 sierpień 2015 r.

W górę